Hüseyin Karadeniz

YERELDEN GENELE (3) Şenol Yaşar / Pınarbaşı Belediye Başkanı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pınarbaşı 513 km²’lik yüzölçümüyle İstanbul’un 10’da bir kara parçasına sahip. Bu denli büyük bir ilçe. 27 köye bağlı olarak 179 yerleşim yeri ve 381 kilometre yol ağı bulunmakta. Çarpık kentleşme, kontrolsüz göç, çevresel kirlilik gibi birçok şey sayabiliriz dezavantajı bakımından…

Artan ve çeşitlenen ancak azalmayan sorunlar, yaşamsal beklentilerin ve gelecek planlarının yeni şartlara göre revize edilmesi, stratejik olarak planlanması için son 5 yıldır mücadelesinden dolayı Belediye Başkanı Şenol Yaşar ve tüm kurum amirlerine teşekkür ediyorum.

Başkan Yaşar’ın, sadece kent yaşamı değil kırsal yaşam kalitesine yönelik ekonomik ve sosyal destekler içinde çalıştığına, yerel yönetim vizyon hedef ve politikalarına insan odaklı, doğal yaşama ve mevcut tarihsel mirasa duyarlı kent oluşturma heyecanına ortak olmamak mümkün değil.

Yine buna bağlı olarak temel ihtiyaçların adil ve erişilebilir sunulduğu, mevcut yaşam kalitesi yüksek değer üreten ilçe oluşturma gayretinin meyvelerini gelecek dönemde toplayacağına eminim. 2019 yılında Pınarbaşı Belediye Başkanı olan Şenol Yaşar’ın, Türkiye Denizcilik İşletmeleri anonim şirketinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunmasının ve 34 yıllık mesleki kariyerinin de bu çalışmalara yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu biyografide çok az yerel yönetici var bölgemizde.

Bir belediye başkanı devleti iyi tanımalıdır. Yetmez, devlet kurumlarının işleyişini iyi bilmelidir. Bu kurumlarla nasıl ilişki kurulacağını kavramış olmalıdır. Yeni seçilmiş ve bu konuda yeterli bilgisi ve birikimi olmayan belediye başkanlarının en az bir yılı, bu yapıyı öğrenmekle geçer ki bu da ciddi bir zaman kaybıdır.

Belediye başkanı işletmeci bilgi ve becerilerine sahip olmalıdır. Çünkü hizmetlerin tümü birer yatırımdır ve kaynak yönetmeyle ilgilidir. Kaynakları verimli kullanamayan, hedeflenen yararı sağlayamayan yatırımlar, yalnızca kaynak israfı olmakla kalmaz, halkın ihtiyaçlarının da ötelenmesi sonucunu doğurur. İşte bu noktada devlet işleyişini iyi bilen, kaynaklarını verimli kullanan, kurumlar arası ilişkiler düzeyini artıran bir performansı Pınarbaşı’na sağlamış olması önemli Başkan Yaşar’ın.

34 yıllık üst düzey birikim ve tecrübesinin, 60 aylık geçmiş yerel yönetim bilgisiyle bütünleştirdiğinde, Pınarbaşı’nın gelecek yüzyıl hedefine ışık tutacağına inananlardanım.

Araç’ta görüşmek üzere

Kalın sağlıcakla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!