Hüseyin Karadeniz

YERELDEN GENELE (1) Ahmet Demir/ Çatalzeytin Belediye Başkanı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yerel yönetim seçimleri için başlama zili çaldı. Seçim yorgunu olan Türkiye, yeni bir seçime daha gidiyor. Bu kez, ağırlık belediye başkanlıklarında. Dolayısıyla adayların kimlikleri ve birikimleri etkili ve belirleyici olacak, olmak zorunda.

Geçtiğimiz 4,5 yılı aşkın süredir sürekli gelip gittiğim, teşviki mesai içerisinde olduğum değerli belediye başkanları oldu. Performansları, çalışma şekilleri, ilçe dışında temsil yetilerini yakından görme fırsatı buldum. Ahmet Demir, Engin Altıkulaç, Salih Turan, Şenol Yaşar, Satılmış Sarıkaya, Hayati Sağlık, Volkan Kavaklıgil, Mehmet Erdoğan ve Cem Çınar’ı konu alacağım. Yazılarımın ilki, baba ocağım Çatalzeytin ve tabi ki söz konusu Ahmet Demir…

Belediye yönetmek farklı becerileri, yetenekleri ve birikimleri bir arada bulundurmayı zorunlu kılar. Başarı, bu özelliklerin birleşiminden doğar.

2019 yerel seçimlerinde ilk kez başkanlık koltuğuna oturan Ahmet Demir için en belirgin tarif, ‘Yıldızlara bakmayan göğe ulaşamaz.’ Göğe ulaşmayı hedeflemek gerekirdi, öyle de yaptı. Hedefini Çatalzeytin sınırları içerisinde çizseydi ve kendini kendiyle kıyaslasaydı orada kalacaktı. Hedefini ulusal koydu. Meseleleri kıyaslamayı, iş üretme kapasitesini ilçe sınırlarının dışına taşıdı. Ankara ve İstanbul’a gitmek onun için Türkeli’ye geçmek kadar sıradandı. Farklı becerileri, yetenekleri ve birikimleri bir arada bulundurdu. Bana göre çok iyi bildiği bir şey vardı. “Çatalzeytin, Çatalzeytin’den ibaret değildi.” Bu konuda kimden istifade etmesi gerekirse, ondan ilçesi adına istifade etti.

Belediye araç ve makine parkuru başta olmak üzere, ilçenin çehresini değiştirecek, vizyon katacak birçok çalışmaya imza attı. Pandemi ve yaşanılan yıkıcı sel baskınlarına, ekonomik krize rağmen, yerel yönetim anlayışından milim kopmadı/sapmadı. Farkında mı bilmiyorum ama belediye teşkilatında oluşan bir “kurumsal kültür” var etti. Temsil ettiği belediye teşkilatının makam odası, bina restorasyonu bunlardan sadece iki tanesi. Belediye eliyle ilçede yürütülen çalışmaların kaliteli olabilmesi için gerekli olan il dışı kamu olanaklarının ilçeye getirilmesinde de aktif rolü var. Beş yılda ilçe de yapılan alt yapı ve üst yapı çalışmalarında gelinen nokta gözle görülür derecede. Hedefine ulaşmak için harcadığı emek, zaman, kaynak, döktüğü vücut ve alın teri ile döşediği hizmet yolculuğunda heybesi dolu, alnı açık. Anlatacağı ve başardık diyeceği çok şeyi var. Tek yapması gereken, yoğun iş temposunu yavaşlatıp, kapı kapı komşu buluşmalarıyla yaptıklarının yanına, gelecek beş yılda yapacaklarını anlatmasıdır.

Devrekani de görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!