featured

YAŞAYAN TARİH

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

26 EYLÜL- 2 EKİM

26 Eylül “Türk Dil Bayramı”dır. İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül1932’den bu güne, Dil Bayramı olarak kutlanır.

27 Eylül 1919 yılında Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu.

1. Dünya Savaşı sonrasında Kastamonu işgal görmemiş; ancak Kurtuluş Savaşı’nın insan kaynağı ve diğer lojistik desteklerin büyük bir kısmı bu bölgeden sağlanmıştır.

Kastamonu’daki aydın insanlar ve özellikle gençler, daha baştan itibaren Mustafa Kemal’in yanında yer almışlardır. Bu gençler, 15 Haziran 1919’da Açıksöz gazetesini çıkarmaya başlamışlardır. Açıksöz gazetesi, ilk sayısından itibaren Kuva-yı Milliye yanlısı bir politika izlemiş ve bu tavrını savaş süresince aynen devam ettirmiştir.

Kastamonu’nun önemini bilen Mustafa Kemal Paşa, Ankara’daki 20. Kolordu Kumandanı Ali Fuat Paşa’ya emir vermiş ve buraya teşkilatçı bir kumandanın gönderilmesini istemiştir. Bu talimat üzerine Miralay Osman Bey, Kastamonu’ya gelmiş ve şehir, 16 Eylül 1919 günü Kuva-yı Milliye ile fiilen birleşmiştir 2. Osman Bey’in gelişiyle birlikte, aydınların, dolayısıyla Açıksöz gazetesinin gücü artmıştır. Bu arada, İstanbul Hükümeti yanlısı olan Hürriyet ve İtilâf Fırkası’nın sözcüsü durumundaki Zafer gazetesinin yayını da son bulmuştur.

.Hafız Selman İzbeli

Miralay Osman Bey’in Kastamonu’ya gelişini takiben Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti kurulmuştur. Basın kayıtları incelendiğinde, cemiyetin 27 Eylül 1919 tarihinde teşekkül ettiği görülmektedir. Bu tarihten itibaren, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kadınlar şubesi de kurulmaya başlanmış; fakat basın kayıtlarında kesin kuruluş tarihine rastlanmamıştır.

28 Eylül 2003 – A Milli Bayan Voleybol Takımımız, tarihinde ilk kez Avrupa 2.’si oldu.

29 Eylül 1920 -90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış,Düşman işgalinden kurtuldu.

30 Eylül 1207 (6 Rebiu’l Evvel, 604) yılında Hz Mevlana doğmuştur: Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü vefat etmiştir.

1 Ekim 1961 -Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği’ne bomba atıldı. Bombayı Nasırcıların attığı belirlendi. Bunun üzerine Mısır’ın Ankara büyükelçisinden Türkiye’yi terk etmesi istendi ve Kahire’deki Türkiye büyükelçisi geri çağrıldı.

2 EKİM 1187 TARİHİNDE – Selahaddin Eyyubi, İslâm’ın ilk kıblesi ve Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Miraç’a yükseldiği mukaddes belde Kudüs’ü zapt ederek 88 yıllık Haçlı işgaline son verdi.

Kız Adı: Azra

Erkek Adı: Baran

PADİŞAHIN ACI MEYVESİ

İyi huylu bir padişah, bir gün kölelerinden birisine bir meyve verdi. Köle meyveyi öyle iştahla yiyordu ki padişahta ondan yemek istedi.

Köle, padişaha o meyveden bir parça sundu. Ama padişahın meyveyi ısırmasıyla kaşlarını çatması bir oldu. Meyve pek acıydı. “ Ey köle! Böyle acı bir meyveyi bu kadar iştahla kim yer? “ dedi. Köle şu cevabı verdi:

“ Şimdiye kadar elinizden pek çok hediyeler aldım, yedim. Hepsi de birbirinden güzel ve lezzetliydi. Bir kerecikte elinizden böyle acı meyve geldi hemen suratımı buruşturamam ki! Hep sizin nimetlerinizden beslenmişim. Elinizden gelen nimet nasıl olur da acı gelir?”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!