Türkiye’nin kömür üretimini yansıtacak ilk müze

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zonguldak’ta, 160 yılı aşan taş kömürü üretiminde kullanılan malzemelerin sergilenmesinin yanı sıra kömür çıkarılışının efektlerle canlandırılacağı Maden Müzesi’nin, teşhir salonlarının düzenlenmesinin ardından açılması planlanıyor.

1848’de taş kömürü üretiminin başladığı kabul edilen kentte, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait ”Eğitim Ocağı” yanında inşası tamamlanan Maden Müzesi’nde, ağırlıklı olarak TTK bünyesinde bulunan geçmişten günümüze kadar madencilerin kullandığı kazma, baret, fener, maske, çizme ve haberleşme cihazları gibi çok sayıda araç ve gerecin yanı sıra kömürün oluşumuyla ilgili görsel ve yazılı materyallerin yer alması amaçlanıyor.

Geçmişte çok düşük ücretlerle günde 16 saat çalıştırıldığı iddia edilen işçilerin kaldığı koğuşlarda günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bazı eşyaların da yer alması planlanan müzeye, vatandaşların da yakınlarının kullandığı madencilikle ilgili eski araç ve gereçleri bağışlayarak katkısı isteniyor.

Mevcut kömür damarları yeterli olmadığı gerekçesiyle 1937’de üretime kapatılan ve mesleğe yeni başlayan madencilere intibak eğitiminin verildiği ”Eğitim Ocağı”nın da müzenin kurulmasıyla vatandaşların ziyaretine açılarak maden turizmine ivme kazandırması bekleniyor.

6 milyon lira harcama yapıldı

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, müze binasının 2009’un sonlarında başlanan inşaatının tamamlandığını, yaklaşık 6 milyon lira harcama yapıldığını söyledi.

Müzede objelerin sergileneceği alanların düzenlenmesi işiyle ilgili ihale yapılacağını anlatan Ayyıldız, ”Ziyaretçiler, 1800 metre kare alanda inşa edilen müzenin faaliyete geçmesiyle kömür üretimiyle ilgili geçmişten bugüne yaşanan süreçle ilgili bilgi sahibi olabilecekler. Görsel efektlerin yanı sıra madencilerin çalışma ortamını yansıtan sesler eşliğinde müze gezilebilecek. Ayrıca, Eğitim Ocağı’nı da ziyaret edebilecek konuklar, maden üretiminin zorluğunu ilginç bir deneyim yaşayarak görebilecekler” dedi.

Ayyıldız, teşhir alanlarının yapım ihalesinin ardından kısa zamanda işin tamamlanacağını belirterek, Maden Müzesi’nin bölge turizmine katkı sağlayacağını kaydetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!