featured

Batı Karadeniz turizme kazandırılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batı Karadeniz’e kıyısı bulunan Kalkınma Ajansları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2007 yılında ilan ettiği “Batı Karadeniz Kıyı Koridorunun” turizmini canlandırmak ve geliştirmek için çalışmalara başladılar.

Bu kapsamda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) uzmanlarından oluşan çalışma gurubu Zonguldak’ta bir araya geldi.
Batı Karadeniz Kıyı Koridor‘unda doğa, kıyı ve kültür temaları altında eko turizm, yat turizmi, karavancılık, doğa sporları gibi alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla ve kaynakları etkin kullanmak adına işbirliği çalışmalarının kurgulanması ve finansal kaynaklara erişim amaçlanıyor.
Batı Karadeniz Kıyı Koridor‘unda, İç turizm için ve özellikle İstanbul ile Ankara’da yerleşik nüfusun hedef olarak düşünüldüğü koridorda alt temalar öne çıkarılarak paket turların oluşturulmasına yönelik araştırma çalışmaları başlatılıyor. Bugüne kadar bölgede çok gündeme alınamamış Bithniya ve Paphlagonia temaları ve bu döneme ait kültürel varlıklar da kıyı koridoru kapsamında ele alınarak özellikle tanıtımın uluslararası boyuta taşınması da değerlendirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB, TTYD, TÜYED gibi ulusal ve sektörel dernek ve birliklerle işbirliği kurulmasıyla tanıtım, planlama ve finansmanda destek sağlanması da çalışmanın hedefleri arasında yer alıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!