featured

Kurucaşile’nin değeri: “Saç taşı”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurucaşile’nin Karaman köyünde çok eski yıllardan beri ormanda çıkarılan bir taş, köylüler tarafından işlenerek saç taşı olarak kullanılıyor.

Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın , Kurucaşile’de çıkarılan saç taşının fuarlarda da tanıtıldığını belirterek : “Taş çıkarma işi ilçemizde yıllardan beri yapılmaktadır. Ekmek yapımında ve ızgara yapımında kullanılır. Tamamen el emeği ile yapılan bir iştir. Son zamanlarda göçün fazla olması nedeniyle üretim yapan ustalar azaldı. Tekrar taşlar tanıtılınca rağbet biraz arttı. Taşlarımızı fuarlara gönderiyoruz. İlçemizi bu şekilde tanıtıyoruz. Bu işi yapan ustalarda şu an canla başla çalışıyorlar. İç piyasaya olduğu gibi dış piyasaya da satılıyor. Taşlar saç taşı olarak biliniyor. Aynı taşın üzerinde değişik ürünleri yapabiliyoruz. Hiç birinin tadı birbirine karışmıyor. Tabi taşın olumsuz yönü sıcak olduktan sonra suya değmeyecek. Türkiye’de nasıl Oltu Taşı Erzurum’da ise saç taşı da Kurucaşile’de yapılıyor ”dedi
Karaman köyünde yaşayan Mustafa Kayık, yıllardan beri taş işi yaptığını belirterek şunları söyledi: “Eskilerden beri taş çıkarma işi yapılıyor. Taşı madenden çıkardıktan sonra ince işlemeleri oluyor. Taşımızı kazma ile yontarak şekil de veriyoruz. En son taşı kurutarak kullanıma hazır hale getiriyoruz. Yağsız olarak kullanılan bu taşı işledikten sonra tava olarak kullanıyoruz. Yufka saçları içinde bu taşlar kullanılıyor. Soba üzerine de koyabiliyoruz. Ekmek yapmak ve ızgara yapmak içinde kullananlar var. Günlük ortalama beş tane yapılan Taşları, Bartın’a gönderiyoruz. Oralarda esnaf bunları pazarlıyor. Rağbet var fakat usta kalmadı artık. ”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!