featured
  1. Haberler
  2. BATI KARADENİZ
  3. Köylülerden eğitime tam destek

Köylülerden eğitime tam destek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Üniversitesi’nin bin 171 dönümlük yeni yerleşkesi, üzerindeki ev ve arazileriyle kamulaştırılan iki köyün bulunduğu yere inşa edilecek.

Yerleşke inşaatının uzamaması için, evlerini ve köylerini terk eden bin 837 hak sahibiyle karşılıklı rızaya dayalı anlaşma yapıldı ve bir kişi bile dava açmadı.

22 Mayıs 2008 tarihinde kabul edilen 9 ilde üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısıyla birlikte kurulan Bartın Üniversitesi’nin Ağdacı Mahallesi’ndeki mevcut yerleşke alanının yetersiz olması nedeniyle yeni yerleşke alanı arayışı içine girildi.

Kentin, yaklaşık yüzde 58’inin ormanla kaplı olması nedeniyle 2 yıllık arayışın ardından Bartın-Zonguldak karayolu Kutbeyyazıcılar köyü mevkiinde tespit edilen bin 171 dönümlük araziyle ilgili milletvekilleri, vali, belediye başkanı, garnizon komutanı ve rektörün de katılımıyla köy sakinleriyle toplantı yapıldı.

Köy meydanında düzenlenen toplantıda köy sakinlerine en ufak bir endişeye kapılmamaları, kamulaştırma çalışmalarında birbirleriyle yarış içinde olmaları, devlet-vatandaş işbirliği ile el ele vererek yerleşke alanının bir an önce hayata geçirilmesi isteği dile getirildi Toplantıdan 3 ay sonra da kamulaştırma süreci başladı.

Karşılıklı güven sorunları çözdü

Kamulaştırma sürecinde zaman kaybını önlemek için posta ile yapılacak tebligatların birçoğunun hak sahiplerine elden verildiğini ifade eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, şöyle konuştu:

”Bin 837 kişiyi aile fertleri ve yakınlarıyla birlikte düşündüğümüzde karşımızdaki yaklaşık 6-7 bin kişiyle diyalog içinde olduk. Hak sahiplerine toplam kamulaştırma bedeli olarak 4 milyon 24 bin 215 lira ödedik. Tabi bin 837 kişiyle anlaşmak kolay değildir. Fakat, karşılıklı güvenle sorun çözülmüştür”

Yapım işi TOKİ’ye devredildi

Yeni yerleşkenin çağdaş bir üniversitenin bütün gereksinimlerini karşılayacak özgün bir anlayışla yapılandırılacağını kaydeden Kaplan, ”Ayrıca, merkezi derslik, idari binalar, yemekhane, yapı işleri ve teknik dairesi başkanlığı, trafo ve jeneratör, itfaiye, garaj, atölye, mediko sosyal binalarının mimari kesin proje ve genel yerleşim planı hazırlanması işi de tamamlanmış olup protokol çerçevesinde yapım işi TOKİ’ye devredilmiştir. Ocak ayında ihale sonuçlandırılarak inşaat yapımına başlanacaktır. Şu anda merkezi laboratuvar ve sayısal derslik binamızın inşaatları sürmektedir” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü