featured

Karaelmas can aldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi ’ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte 8 madenci hayatını kaybetti.

Zonguldak’ta 7 Ocak 2013 tarihinde yaşanan maden faciasında, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde galeri açma işlemini sürdüren firmanın taşeron işçileri, metan gazı püskürmesine maruz kaldı.

Hayatını kaybeden madencilerden; Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Satılmış Arslan, Köksal Kadıoğlu ve Muhsin Akyüz cenazelerine aynı gün, Yüksel Koca ve Hüseyin Kürekçi ’nin cesetlerine beş gün sonra, Ahmet Şekercinin cenazesine ise 7 gün sonra ulaşılabildi.

TTK Genel Müdürü Burhan İnan, maden ocağındaki işçilerin hepsinin belinde gaz maskesi olduğunu ancak ani gelişen olay nedeniyle kullanmaya fırsat bulamadıklarını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız olay yerinde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Şirketin maden tecrübesi yok

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında metan gazının açığa çıkması sonucu meydana gelen ölümlere ilişkin ”Tüm uyarılarımıza rağmen yaşanan bu son olayı, açıkça iş cinayeti olarak tanımlıyoruz” dedi.

TTK’taki galeri açma ihalelerine ilişkin soruyu da Alabaş, şöyle yanıtladı:

”İhale şartnameleri hazırlanırken madencilik tecrübesi ve geçmişi olan şirketlerin ihalelere girebileceği belirtilseydi, bugün bu bölgede inşaat değil maden şirketleri çalışıyor olurdu. Kozlu’daki şirketin hiçbir madencilik tecrübesi yok, daha önce tünel inşaatları yapmış, aldığı işi de bugüne kadar hiçbirini sağlam olarak bitirmemiş. TTK’da üçüncü dönem iş aldı. Bugüne kadar aldığı işleri de süresinde bitirmedi. Buna rağmen üçüncü defa iş verildi. Bu verenlerin sorumluluğundadır.”

İhmal varsa cezası muhakkak verilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında metan gazının açığa çıkması sonucu meydana gelen ölümlere ilişkin, ”Herhangi bir ihmal, eksik ve kusur varsa, bunun üzerine direk ve doğrudan cesaretle gideceğimizi herkesin bilmesi lazım. Her zaman söylüyorum. Bu konuda herhangi bir ihmal, eksik ve kusur varsa, bunun üzerine direk ve doğrudan cesaretle gideceğimizi herkesin bilmesi lazım. Ancak, bu cümleleri önceden telaffuz etmek, önceden söylemek son derece sakıncalıdır” dedi.

İşletmeyi kapattıracak bir bulgu yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Zonguldak’ta meydana gelen maden kazasına ilişkin, ”Tespitlerimizde işletmeyi kapattıracak, kapatılmasını gerekli kılacak bir bulgu yok” dedi.

Çankırı’nın Çerkeş ilçesindeki SGK binası açılışına katılan Çelik, gazetecilerin sorusu üzerine, kazayla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çelik, şunları kaydetti:

”Kazayla ilgili gerek idari, gerek adli çalışmalar başlatılmış bulunuyor. Aksaklığın nereden kaynaklandığı araştırılıyor. Dolayısıyla bu konuda net bir durum yok ve bu konuda çok fazla söylenecek bir şey olmadığını düşünüyorum. İnşaat ve madencilik gibi alanlarda yoğun denetimlerimiz devam ediyor. Bu konudaki aksaklıkların giderilmesi için büyük çaba içindeyiz. Tespitlerimizde işletmeyi kapattıracak, kapatmasını gerekli kılacak bir bulgu yok. Fakat kaza, olayın oluşuna bakıldığında, neden kaynaklanır konusunun araştırmasıyla ilgili idari ve adli soruşturmalarla ortaya çıkartılacaktır.”

Acı üstüne acı

7 Ocak’taki patlamanın ardından 11 Ocak’ta Gelik beldesi Ayiçi Mahallesi Esenler mevkiinde bir maden ocağında metan gazı patlaması meydana geldi.

Patlama sonucu 2 çocuk babası Sedat Hamarat (29) isimli işçi hayatını kaybederken, Naim Kuyumcu ve Ömer Caymaz yaralandı. Arkadaşlarını kurtarmak için patlamanın yaşandığı bölüme inmeye çalışan Mustafa Bektaş, Murat Koruman ve Mustafa Gideroğlu ise metan gazından zehirlendi.

Durumu ağır olan Naim Kuyumcu Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilirken, Ömer Caymaz ise yoğun bakımda tedavi altına alındı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!