Bakan, Kültür ve Turizm şehrini ziyaret etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Karabük’te, bir dizi ziyarette bulundu.

İlk olarak Vali İzzettin Küçük’ü makamında ziyaret eden Günay, ildeki kültür ve turizm yatırımları hakkında bilgi aldı.
Günay, burada yaptığı konuşmada, Karabük’te bir kaç yıldan beri üzerinde durdukları kültür merkezinin inşaatına ağustos ayında başlandığını hatırlatarak, önümüzdeki yıl bu tarihlerde açılışının yapılacağını söyledi.
Safranbolu’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan zenginliklerimizden bir tanesi olduğunu hatırlatan Günay, buradaki otellerdeki kapasitenin biraz daha artırılması gerektiğini belirtti.

“Safranbolu’yu biliyorlar”

 

Safranbolu’nun 1994 yılında Dünya Kültür Mirası listesine girmiş bulunan kültürel merkezlerden bir tanesi olduğunu aktaran Günay, Dünya Kültür Mirası listesini ziyaret eden bir turist kitlesi olduğunu ifade ederek, ”Sadece önlerine katalogları koyuyorlar, hangi ülkede Dünya Kültür Mirası varsa, hepsini teker teker gezmeye çalışıyorlar. Bunlar kültürlü ve oldukça yüksek gelir grubundan insanlar ve Safranbolu’yu biliyorlar” diye konuştu.
Bakan Günay, Karabük Valiliği ziyaretinin ardından yapımı devam eden Karabük Kültür Merkezi’nin inşaatında incelemelerde bulundu.
Günay, burada yaptığı konuşmada, merkezin temel atma törenine katılamadığını hatırlatarak, şimdi inşaatı görmeye geldiğini söyledi.
Karabük Kültür Merkezini hem Karabük’e hem de Safranbolu’ya ortaklaşa hizmet verecek bir merkez olarak düşündüklerini vurgulayan Günay, yüklenici firmadan merkezin 2013 yılındaki Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilmesi konusunda söz aldı.
Bakan Günay, daha sonra Safranbolu İskalyon Mektebi’nin restorasyon çalışmaları ile tarihi Hacı Hüseyinler Evi’nde incelemelerde bulundu.
Safranbolu Kent Tarihi Müzesi’nin bahçesini gezerek, burada bulunan tarihi saat kulelerini inceleyen Günay, ardından müze içinde bulunan Bilişim Tarihi Salonu’nun açılışını gerçekleştirdi.
Günay, Safranbolu Belediyesi’ne ait Kültür Merkezi’nin açılışını yaptıktan sonra, Paçacıoğlu bağ evini ve İncekaya Kanyonu’nda bulunan Cam Seyir Terası’nı gezdi.
“Cam seyir terası Türkiye tanıtım broşürlerinde”
Safranbolu ve Batı Karadeniz’in sadece sivil mimari özelliklerinden ibaret olmadığını vurgulayan Günay, sözlerini şöyle tamamladı:
”Safranbolu dediğimiz zaman sadece sivil mimari özelliklerini, geleneksel Anadolu mimarisini görüyoruz. Tabi bizim övüncümüz. Dünya’ya tanıtmaya çalışıyoruz. Ama bu coğrafya doğa açısından da çok zengin bir coğrafya. Bu kanyon doğal görüntüsü itibarıyla son derece etkileyici bir kanyon. Burada yapılan cam seyir terası projesi, çok başarılı ve akılcı bir proje olmuş. Burayı, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin tanıtım broşürlerinde değerlendirmeye çalışacağız. Ankara’ya 1,5-2 saat uzaklıktaki Safranbolu sivil mimari örneği güzel yapılarının yanı sıra kanyonu, doğası, sofra zenginliği ve gerekli başka merkezleriyle birlikte, Ankara ve İstanbul arasında, önce Türkiye’nin ve sonra dünyanın daha fazla ziyaret edeceği merkez haline gelecektir.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!