featured

MARZİNC dönüşüme hazırlanıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de, demir çelik sektörünün önde gelen şirketi olan Kaptan D.Ç, Çolakoğlu Metalurji, İçdaş, Diler ve Kroman Çelik Sanayi tarafından Karabük’e kurulan Marmara Geri Kazanım Tesisinin soğuk testleri sürüyor. Karabük Organize Sanayi Bölgesi içinde yapımına bir yıl önce başlanılan ve tamamlanan tesiste soğuk testler yapılmaya başlandı.

Demir çelik fabrikalarının baca tozu ve tufal’i geri dönüşüme kazandıracak olan tesis, yılbaşında tam kapasite olarak faaliyete geçecek. Tesis 200 bin ton elektrik ark ocağı (EAO) baca tozu ve yaklaşık 120 bin ton tufal’i geri kazandırarak Waelz Prosesi ile çinko oksit ve fastmet prosesi ile sünger demir üretimi yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

Tesis 24 saat çalışacak

Marzinc Yönetim Kurulu Başkanvekili Ayhan İleri, yaptığı açıklamada, demir-çelik fabrikalarının atıklarıyla yan ürünleri arasında yer alan ve çeşitli çevresel sorunlara yol açan baca tozlarının, çevreye duyarlı teknolojiler kullanılarak geri kazanılmasının önem taşıdığını belirterek şöyle konuştu: “Şirketimizin kuruluş amacı kurucusu olan demir çelik tesislerinin, toz tutma ile filtreleme bölümlerinde toz ve pelet olarak tutulan atıklardan çinko oksit ile haddeleme işleminde oluşan tufal bileşenlerinin ekonomik olarak geri kazanımı ve ülke ekonomisi içerisinde katma değer sağlayacak ticari ürünler haline getirilmesi için tesis kurmak ve işletmektir. Bu amaçla kurduğumuz tesis son derece modern ve ileri teknoloji ürünüdür. Şuan tesisimizde biz artık her şeyimizi tamamladık ve ince ayarlarımızı yapmaya başladık. Bu ayın 27’sinde İtalyan süpervayzırlarımız gelecek. Onlar da tesisi bir hafta 10 gün testlerden geçirecek. Bizim Bismillah deyip başlayacak bir şansımız yok. Onlar teknik olarak çalışabilir dedikten sonra gününü tayin edip fabrikayı devreye alacağız. Bu konuda epey bir emek verdik. Hemen acele edelim demiyoruz. Aceleyle en ufak bir hata istemiyoruz. Fırın çalışmaya başladı mı, durma diye bir şey yok. 24 saat boyunca çalışacak”

MARZİNC Yönetim Kurulu Üyesi Nejdet Utkanlar ise tesisin Karabük’e kurulması yönünde gereksiz çok tartışma olduğunu ve gereksiz yere enerji ve vakit kaybettiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki ekipmanlar 3 yıl sağda solda beklemek zorunda kaldı. Neyse ki şu an hepsi yerli yerinde. Artık üretime geçme zamanı geldi. Diliyorum ki bu tartışmaya taraf olan ve bunca zaman bu gecikmeye yol açan kişiler külahlarını önüne koyup biraz düşünürler. Biz ne yaptık ta bunu bu kadar süre engelledik derler. Gerek ülkeye gerek sanayiye ne tür bir olumsuzluk oluşturduklarını değerlendirirler. Bundan sonra iş artık işletmeye düşüyor. Bu sistemi çalıştırmaya ve olumlu sonuçlarını göstermeye kalıyor.”

Denetimler sürekli olacak

Utkanlar, tesisin Çevre Bakanlığı tarafından sürekli denetim altında olduğunu, asıl üretime geçtiklerinde ortaya çıkaracakları verilerle çevreye duyarlı bir tesis olduklarını gösterecekleri belirtti.

Tesisin şantiye sorumlusu Salih Değer de, tesisin dünyada bulunan tesislerden daha teknolojik olduğunu söyleyerek şunları söyledi: “Kurulan kontrol binası ile fabrika tek noktadan kontrol edilebilir durumda. Aynı zamanda en ufak insan hatasına mahal vermeyecek şekilde çalışıyor. Tesisin her yerinde otomatik kontrol sistemleri ve tek noktadan kontrol var. En ufak bir hata durumunda tesis kendi kendini kontrol ediyor gerektiğinde sistem kitlenebiliyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!