featured
  1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. “Varsa yoksa Seydiler“

“Varsa yoksa Seydiler“

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seydiler Kaymakamı Rızvan Eroğlu, İstanbul’da katıldığı bir toplantıda genel bir profil çizerek Seydiler’in geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Eroğlu, Seydiler OSB, Organize Hayvancılık, Köydes projeleriyle gelinen ve gelinecek noktayı anlattı ve ekledi; varsa yoksa Seydiler…

“Seydiler önemli bir konumda”
Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin ile birlikte İstanbul’da katıldığı Seydiler İlçesi ve Çevre Köyleri Derneği’nin kahvaltılı toplantısında konuşan Kaymakam Rızvan Eroğlu, Seydiler’in sürekli göç veren bir ilçe olduğunu hatırlatarak, “İlçe merkezi ve bağlı mahallelerin nüfusu yaklaşık 2.500, köylerle birlikte toplam 4.500 nüfuslu küçük bir ilçeyiz.
Seydiler aynı zamanda Kastamonu İnebolu yolu üzerinde,19 İlçesi bulunan Kastamonu’nun Tosya, Taşköprü, Hanönü, Araç, İhsangazi ve Daday’ı çıkardığınız zaman diğer ilçelerle de muhatap olacağı bir ilçe konumundadır” dedi.
Eroğlu, “Biraz daha bakış açımızı değiştirecek olursak Seydiler, Mersin İnebolu aksı üzerinde Ankara’nın Çankırı’nın ve İnebolu limanının bitirildiğinde denize açılan kapısı niteliğindeki Kastamonu’nun ulaşım yani transit hat üzerinde önemli bir ilçe haline gelebiliriz.”
Meseleye ne kadar yukarıdan bakabilirsek İlçemizin potansiyelini o kadar iyi görür ve değerlendiririz. Fakat bu fırsatı şimdi değerlendirirseniz bir fırsattır. Bundan 10-15 yıl sonra fırsatlar sizi beklemeyecektir” şeklinde konuştu.
Seydiler Kaymakamı Rıdvan Eroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:
Seydiler Organize Sanayi Bölgesi
“İlçemizde bin dönüm araziden oluşan bir organize sanayi bölgesi var. Buna tüzel kişilik kazandırma gayretindeyiz. Tüzel kişilik kazandırdığımızda ne olacak peki, bu belediyenin tamamen sırtından alınacak tüzel kişiliğin yönetiminde olacak. Bakanlığın desteğini de alarak buranın alt yapısı tamamlanmış olacak. Belediye kendi imkânlarıyla bazı çalışmalar yapıyor. Ancak malumunuz imkânlar dâhilinde yapılıyor. İmkânları da bir yere kadar.
Yol ve kanalizasyonu tamamlayabilir ve Doğalgazı kapısında tüm parsellere dağıtabilirsek yatırımcıları çağırdığımız da daha cazip bir organize sanayi bölgesiyle karşılaşabilirler. Bugün 150 kişinin çalıştığı 4 tane fabrika faaliyette ve nihayetin de 3 fabrika da kurulma aşamasında. İnşallah bu yaz aylarında onlar da çalışmaya başlayacaklar. 4 iken 7 olacak. Yakında kısmen de olsa doğalgaz verilme işlemi de bitirilecek. Biz bu aşamadayken bile heyecanla etrafımıza size anlattığımız gibi Belediye Başkanımızla birilikte bunları anlatıyoruz. Yatırımcı işadamlarımız gelsinler burada fabrika kursunlar diye tanıtımını yapıyoruz. , kurmuş olanlarla da istişare yapıyoruz ki istihdamı arttırsınlar diye. Niçin bu çabamız hep istidamın ve üretimin artması için.
Seydiler kaymakamı ve Belediye Başkanı olarak bizi doğrudan ilgilendiriyor olsa da, yapılan her bir yatırım ve edinilen her bir istihdam ülkemiz için çok önemli. Bu yönüyle bizi çok heyecanlandırıyor.
Ülkemizin dört bir yanın da güzel gelişmeler oluyor. Başta İstanbul inanılmaz bir hızla gelişiyor ve seyir değiştiriyor. Özellikle ağır sanayiciler İstanbul’dan dışarıya taşınmaya zorlanıyor ki buda gerekli. İstanbul geleceğin finans, kültür ve turizm merkezi olmaya aday bir kentte ağır sanayi ve döküm fabrikalarının olması hiçte hoş bir görüntü oluşturmuyor. Hükümetimizde buna çözüm arayışları içerisindedir. Bu yönü ve potansiyelleriyle İstanbul’dan gitmek zorunda bırakılan her sanayiciye muhatap görüyoruz kendimizi.”
Bin dönüm arazi üzerine kurulu olan Seydiler OSB için 2000 dönüm daha genişletilebilir bir kullanım alanına sahiptir.
İnebolu Limanı, açılıp İnebolu Mersin aksı tamamlandığında Ankara ve Çankırı’nın ürünleri Kastamonu’dan liman yoluyla çıkacak.
Liman özelliğiyle İnebolu’da tüm bu gelişmeler yaşanırken, Lojistik bir alanı yok. Hemen yanı başındaki Küre ise hiç müsait değilken. İşte burada en önemli faktör olarak öne çıkacak lojistik alan merkezi olmaya adaydır Seydiler ilçemiz. Yani diyorum ki “varsa yoksa Seydiler” İlçe kaymakamı olarak bu fırsatı kaçırmak istemiyorum açıkçası. Ilgaz Tüneli ve havaalanı açıldığında ekonomimiz canlanacak.”
“Seydiler’e hayvancılık teşvikinde ısrarcıyız”

“Potansiyelleriyle önemli bir ilçe Seydiler, biliyorsunuz rakımı yüksek ve yeşili bol bir ilçemiz. Hayvancılık oldukça önemli bir geçim kaynağı ve tesisleştirilebildiğin de hayvanlar hem et hem de süt olarak oldukça lezzet sağlanılır. Bizim 3 adet kooperatifimiz var. Onlarla da konuşuyoruz doğruyu söylemek gerekirse motive edemiyoruz. Oysa organize bir hayvancılık yapmak gerekir Seydiler de. Beş kişi, on kişi yâda bir iki işadamı bir araya gelerek büyük çiftlikler kurabilir. Rahatlıkla diye birim ki beş yüz adetten oluşan beş adet çiftliği barındırabilecek bir yer. İkliminden dolayı tarımın başka bir türlüsü mümkün değil. Bilindiği gibi sulak olan arazilerde şeker pancarı, diğerlerinde ise arpa, buğday vs. yetiştiriliyor. Ancak katma değeri çok yüksek ürünler değil bunlar. Bu alanda katma değeri yüksek olarak yapabileceğimiz tek çalışma Hayvancılık olmalıdır.”

Niğde Ulukışla- Seydiler karşılaştırması
“Ben Niğde Ulukışlalıyım hem kara yolu hem de demiryolunun olduğu bir ilçedir. Fakat Ulukışla bu potansiyeli iyi değerlendirememiş ve hala Devrekâni potansiyelinde bir ilçe olarak kalmıştır. Eskiden İlçe olan ama şimdi il olan bir Aksaray örneği önümüzdedir. İçerisinde sadece karayolu geçmekte, demiryolu yok. Öyle bir değerlendirdiler ki bu imkanı il oldular. Bırakın Ulukışla’yı Niğde’yi üçe beşe katlayacak kadar kalkınma gösterdiler. İşte bu Aksaray’ın Nüfusu şimdilerde Kastamonu’dan bile fazla hale geldi.

Seydiler’de il olsun demiyorum tabi ki, ancak önümüzdeki 5- 10 yıla mal olacak kalkınmada fark yaratacak bu transit ulaşım yoluna bugünden adapte olursak emin olun çok güzel günler Seydiler ilçemizi bekliyor. Bunlar sizler ve bizler sayesinde olacak. Bizler ilçedeki potansiyeli fark edeceğiz. Belki de dışarıdan gelen yatırımcı gözüyle değerlendireceğiz. Sürekli istişare edeceğiz çevremizdeki yatırımcılara bu olanakları ve teşviklerin sağladığı kolaylıkları anlatarak Seydiler’e çekme fırsatını değerlendireceğiz.

Seydiler’de su ve Köydes çalışmaları
Bilindiği üzere 15 köyümüz var. Birçok su depolarını yeniledik. Klor cihazı taktık ki köylümüz daha sağlıklı ve hijyenik su içsinler. Yine ahşap binaların yoğunca olduğu köylerimizde yangın vanaları oluşturduk ki acil müdahaleler de geç kalmayalım diye. Önümüzdeki yıl yollarımızla ilgili olarak asfaltlama çalışmalarına başlayacak. Sayın valimiz buna çok önem veriyor. Valimiz, Köydes ve il özel idaresiyle birlikte Kastamonu’daki asfaltlama çalışmalarını ileri bir düzeye çıkarmak istiyorlar. Biz Seydiler ilçesi olarak diğer ilçelerden daha ilerideyiz. Ama bu negatif ayrıcalığı pozitife çevirmek için de gayret ve çaba sar ediyoruz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü