Türkiye’nin En Manzaralı Havaalanı Kastamonu’da

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal, yapımı devam eden Kastamonu Havaalanını inceledi. Birdal, Türkiye’nin en yeşil ve manzaralı havaalanının Kastamonu’da olacağını söyledi.
Yapım çalışmaları devam eden Uzunyazı Havaalanında incelemelerde bulunmak üzere Kastamonu’ya gelen Birdal Kastamonu Havaalanı’nın bu yılın son çeyreğine kalmadan büyük bir aksilik çıkmaması durumunda bitirilmesinin hedeflendiğini, bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Türkiye’nin diğer illerinde havalimanı bulunan bölgelerde yaşayan vatandaşlara seslenen Birdal, vatandaşların zor durumda kalmadıkça hava yolunu kullanmalarını isteyerek, bu yönde gayret beklediklerini söyledi, “Arz talep dengesi oluştuğu takdirde sefer yapılabilir. Yoksa devlet zoruyla hiçbir şirketi ‘buraya sefer yapacaksın’ diye zorlayamazsınız. Uçağın zarar etmeyeceği derecede bir koltuk sayısına sahip olarak uçuşlarını gerçekleştirirlerse seferi sürdürürler. Vatandaşlara ve sivil toplum kuruluşlarına çok önemli görevler düşüyor ” dedi.

Birdal, sözlerine: “Türkiye’de havalimanların gelişmesi ve bakanlığımızın uygulamaya koyduğu havacılık politikasıyla iç hatlarda 2003’te 8,5 milyon olan yolcu sayımız, 2011’de 58 milyonun üzerine çıktı. Bu vatandaşlarımızın yaklaşık 15 milyonu ilk defa uçağa binenlerdir. Politika değişikliğiyle birlikte hava yolu sektöründeki bilet fiyatları aşağıya çekildi. Sektör rekabete açıldı. Fiyatlar ucuzlayınca daha çok vatandaşımız uçağa binebilir hale geldi. Sayın Bakanımızın ‘Hava yolu halkın yolu’ olduğu söyleminin altında yatan da budur” diye devam etti.

DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak, İnşaat Dairesi Başkanı Ümit Ekinci ve Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan ile birlikte havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Birdal, teknik konularda bilgi alarak kısa bir gezinti yaptı.

Türkiye’nin,En,Manzaralı,Havaalanı,Kastamonu’da,

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!