featured

İnebolu Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu-İnebolu arasında bu yıl 6.’sı düzenlenen ”Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ yoğun katılımla gerçekleştirildi. Kastamonu Valiliği’nce organize edilen yürüyüşte, katılımcılar tarafından taşınan Türk bayrağı İnebolu’ya ulaştırıldı.

Kastamonu’dan yürüyüşe katılan, 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü kutlamalarının yapılacağı İnebolu Limanı’na gelen grubun en küçük üyesi olan 12 yaşındaki engelli Deniz Uğrasız, İnebolu Limanı’nda düzenlenen törende, Türk bayrağını Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’a sundu.
Vali Bektaş, bayrağı öperek teslim aldı.

Törene, AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, İnebolu Kaymakamı Kubilay Ant, Belediye Başkanı Engin Uzuner, eski Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, İl Emniyet Müdürü Sami Uslu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı ve vatandaşlar katıldı.

Vali Bektaş, törende yaptığı konuşmada, Kastamonu-İnebolu yolunun projesinin önümüzdeki günlerde ihale edileceğini belirterek, ”Artık Kastamonu’dan İnebolu Limanı’na sıcak asfalt kaplı duble yolla, yüzde 4 eğimli 3 tane tünelle inmiş olacağız. Limanın en temel sorununu bu şekilde çözmüş olacağız. Elbette eski günlerden daha iyi yerlere İnebolu’muzu ve Kastamonu’muzu getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Törende, Kurtuluş Savaşı’nda silah ve cephanenin deniz yoluyla İnebolu Limanı’na getirilişi ile yöre halkının omuzlarında kağnı arabasına yüklenerek cepheye götürülüşü de canlandırıldı.

İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi’nin yöresel oyun sergilediği törende, halk oyunları gösterileri de yapıldı.

Kas-Kon’ dan dan Taksim de ‘Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü
9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü kutlamalarının İstanbul ayağı da görülmeye değerdi. Kısa adı Kas-Kon olan Kastamonu konfederasyonu ve konfederasyona bağlı federasyonlar tarafından yapılan “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü” 9 Haziran Cumartesi saat 17.00 de Galatasaray Lisesi önünde başladı ve Taksim meydanında son buldu. Kaskon genel başkanı Selami Çelebioğlu’nun basın bildirisinin ardından yürüyüş sona erdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!