Esan Akü
featured
  1. Haberler
  2. SPOR
  3. Türk Futbolunun Mihenk Taşı Hasan Doğan Dualarla Anıldı

Türk Futbolunun Mihenk Taşı Hasan Doğan Dualarla Anıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbol Federasyonu’ndaki kısa süreli başkanlığı döneminde A Milli Takımımızın başarılarına tanıklık eden ve başarının ardından eşiyle yaşadığı sevinç görüntüleri ile hafızalara kazınan Hasan Doğan Esenler Dörtyol meydanında yoğun bir katılımla anıldı

1956 yılında Abana’da doğan ve 5 Temmuz 2008 yılında aramızdan ayrılan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkanı Hasan Doğan’ı anma programına, başta Hasan Doğan’ın eşi Aysel Doğan ile oğlu Selim Doğan, Eniştesi Ramsey Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür olmak üzere İstanbul Milletvekili Haldun Ertürk, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar, Devrekâni Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı danışma kurulu üyesi Kemal Akar, Kas-Der genel başkanı Derya Ovalıoğlu, Kas-Der Esenler şube başkanı Bayram Akkaya, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, Kas-Der yönetim kurulu üyeleri, Esenler de bulunan Kastamonu dernekleri, siyaset, iş ve spor dünyasının tanınmış isimleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehmet Kaya tarafından sunumu gerçekleştirilen program; Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma Şampiyonu Hafız Selman Okumuş’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Anma programında söz alan Esenler belediye başkanı M. Tevfik Göksu: Dünyada bıraktığı iyilikleri ve güzellikleri yürek izidir

Hasan Doğan’ı anma programının 3 önemli yönünün bulunduğuna işaret ederek sözlerine başlayan Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, “Bunlardan birincisi; bir hemşehri derneğinin insan ilişkilerinin sanallaştığı ve menfaate dayandığı günümüzde bunların hepsini bir tarafa iterek gönül ilişkisini ve vefayı ortaya koyup hemşerilerini dua ile anıyorlar. İkincisi, bir futbol adamının bu şekilde anılıyor olması kayda değer bir olaydır. Üçüncüsü ve en önemlisi de şudur. Bizim medeniyetimize göre insan öldükten sonra amel defteri kapanır. Ancak, hayırlı evlat yetiştiren, sadaka-i cariyede bulunan yani yaptırdığı okul, cami, köprü gibi toplumun yararlanacağı hizmetleri sunanların amel defterleri kapanmaz. Hasan Doğan’ın da yaptığı iyiliklerle, kendisini hayırla yâd edenleri olduğu sürece amel defterinin kapanmayacağına ve nur içinde yatacağına inanıyorum” dedi.

İnsanın ölüp, defnedildikten sonra yakınları, dostları ve malı, mülkü tarafından terk edildiğini, sadece bir şeyin kendisi ile beraber kaldığını hatırlatan Göksu, “O da dünyada bıraktığı iyilikleri, güzellikleri ve bıraktığı izidir” dedi.

“Yüreğim den Bir Sızı Koptu”
Hasan Doğan’ın hayatını kaybettiği haberinin televizyonlarda altyazı şeklinde verildiğinde yüreğinde bir sızının koptuğunu söyleyen Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hâlbuki kendisini hiç tanımıyordum. Futbol Federasyonu Başkanı olduktan sonra basından tanıdım. Bir anda kendime şu soruyu sordum: Hiç tanımadığım birisinin ölüm haberi benim yüreğimi niye bu kadar sızlattı? Aslında sorunun cevabı basitti. Çünkü O, bu milletin insanına tepeden bakmıyordu. Bu milletin acısını yüreğinde hissediyordu. Bu milletin aynı gönül sofrasını paylaşıyordu. Onun için yüreğimde bir sızı kopmuştu. Eğer O, bu milletin gönül sofrasına oturmasaydı bugün burada yaptığımız anma programı bir seremoniden öte geçmezdi. Çok geçerli bir sözdür; Dudaktan konuşulan kulağa gider. Yürekten konuşulan ise yüreğe gider. Bu milleti sevme rolü yaparsan, millet de sana rol yapar, seviyor gibi görünür. O, bu milleti yürekten seviyordu, millet de onu yürekten seviyor.”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’de Hasan Doğan’ı anma programını geleneksel hale getireceklerini ve her yıl ölüm yıldönümünde anacaklarını belirtti.

Selim Doğan: Kıymetli Dualarınızı Babamdan Eksik Etmeyin.
Hasan Doğan’ın oğlu Selim Doğan, anma programını organize eden Esenler Belediyesi ile Kas-Der’ e teşekkür ederek, “Merhum babamın bu şekilde isminin ölümsüzleştirilmesi, bizim için büyük bir teselli kaynağı oluyor. Sizden ricamız, kıymetli dualarınızı babamdan eksik etmeyin. İştiraklerinizden dolayı ailem adına hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Fikret Orman: Hasan Doğan Adam Gibi Adamdı.
Selim Doğan’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Beşiktaş Spor Kulübü (BJK) Başkanı Fikret Orman, günün anısına Selim Doğan’a bir teşekkür plaketi verdi. Orman, plaketi verirken yaptığı konuşmada, “Herkes Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olabilir. Herkes Beşiktaş Başkanı olabilir, zengin de olabilir. Ama herkes adam gibi adam olamaz. Hasan Doğan adam gibi adamdı. Selim kardeşimiz de bize onun emaneti” dedi.
Esenler Belediyesi ve Kas-Der tarafından organize edilen anma programı, Esenler Dörtyol Meydanı’nda açık havada gerçekleştirildi.

Sinevizyon: Güzel Oyun
Futbolu ağlatan adam Hasan Doğan’ın yaşam öyküsünü, futbol sevdasını ailesinin ve dostlarının anlatımlarıyla Evren Göz’ün sunduğu, Fatih Çevik’in hazırladığı “Güzel Oyun” adlı sinevizyon gösteriminin ardından okunan Kuran-ı kerim ve yapılan dua ile program sona erdi. Program sonrası protokol, Esenler Kültür Merkezinde birlikte yemek yedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü