Esan Akü
featured
  1. Haberler
  2. CEMİYET
  3. Tosyalılar İstanbul’da coştu

Tosyalılar İstanbul’da coştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tosya Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen 1. Geleneksel Tosyalılar Dayanışma gecesi İstanbul’da, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen gecede adeta yıldızlar geçidi yaşanırken, çok sayıda Tosyalı doyasıya eğlendi.İlk kez düzenlenen Tosyalılar Gecesi’nde açılışı Mehter Takımı yaparken ardından sahneyi Tosya Belediyesi Folklor Ekibi ve Tosya Musiki Cemiyeti aldı. Ufuk Acar’ın sunumu ile devam eden gecede, Tosya’ya özgü halk oyunlarını Tosya Belediyesi folklor ekibi sergilerken Tosya Musiki Cemiyeti ise yine Tosya yöresine özgü halk müziklerini davetlilere dinletti. Programda TRT sanatçısı Onur Eren Demir, Arzu Akça ve Gülcan Kara sahne aldı. Gecede cemiyet sanatçılarından Selcen Bektaş ve Sema Taviloğlu ise söyledikleri şarkılarla davetlilerden alkış aldı.
Başkan Tekin: TODEF olarak gücümüzün farkına vardık

TODEF Genel Başkanı Ali Tekin yaptığı konuşmada, İlki gerçekleştirilen programa yoğun katılımın kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini belirterek bu etkinlilikleri geleneksel hale getireceklerini söyledi. İstanbul’da var olan yapıyı daha güçlü kılmak ve Tosyalıların bir arada olması adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün burada gücümüzün farkına vardık. İnanıyorum ki bu birlik devam ettiği sürece başaramayacağımız iş yoktur dedi.

 

Başkan Şahin: Değişimi yerinde görün

Tosya davul zurna ekibinin de küçük bir şov yaptığı gecede, Başkan Kazım Şahin programda sahne alan sanatçılarla birlikte şarkılara eşlik etti. Geceye katılan yöneticilere, iş adamı ve sanatçılara federasyon tarafından teşekkür plaketi de sunulurken, gecede bir konuşma yapan Başkan Kazım Şahin, Tosya’nın kalkınması için Tosya Belediyesi tarafından atılan adımları ve ileriye yönelik yapılması planlanan projeleri anlattı. Önümüzdeki süreçte Tosya’ya yapılacak olan yatırımların müjdesini de veren Başkan Şahin, gurbetteki Tosyalıların mutlaka en kısa sürede Tosya’ya gelip ziyarette bulunmalarını ve değişimleri yerinde görmelerini tavsiye etti. Şahin, kentsel dönüşüm ve belediye sarayı, hükümet konağı, şehir girişleri, huzurevi inşaatı, adliye sarayı gibi kamu hizmetlerine değinerek Tosya’nın çehresinin değiştiğini belirtti. Kazım Şahin, yeni bir yol haritası çizerek bunu Tosya menfaatine yaptığını ve elini değil başını taşın altına koyduğunu dile getirdi.

 

Sinan Aktaş: Tosya folklor ekibi İstanbul’da da kurulmalı

Programa katılan AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk ve İsmet Uçma’da dayanışma gecesinin İstanbul’da yaşayan Tosyalıları bir araya getirdiğini belirterek, bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiği söylediler.

 

Tosya Belediyesi Folklor ekibini, Tosya musiki Cemiyetini ve oyunlarını çok beğendiğini dile getiren AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş ise, İstanbul’daki Tosyalılara seslenerek tüm imkan ve olanakları kendinin sağlayacağını ve böyle bir folklor ekibinin İstanbul’da kurulması gerektiğini ifade etti. Aktaş, İstanbul’daki Tosyalılardan çocuklarını bu oluşuma dahil etmeleri için ellerinden gelen tüm kolaylıkları sağlayacaklarını da belirterek Tosya Belediyesi’nin yapmış olduğu faaliyetin övgüye mazhar olduğunu belirtti.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü