1. Haberler
  2. EKONOMİ
  3. Teknolojide gelinen son nokta: Özcanlar Orman Ürünleri

Teknolojide gelinen son nokta: Özcanlar Orman Ürünleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taşköprü’de faaliyet gösteren Özcanlar Orman Ürünleri Sanayi-Ticaret’in veliahtı Bekir Özcan uğraş alanlarını ve firma gelişimini İSTAMONU’ya değerlendirdi.

“1990 yılında beri orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteriyoruz” diyen Özcan, firma gelişim sürecini ise şu sözlerle açıklıyor; “Daha önce fason olarak biçtirdiğimiz yerler vardı. Ancak zamanla ihtiyaçlara cevap verebilmek ve daha iyi hizmeti sunabilmek için gelişen teknolojiye ayak uydurup 2012 Mayıs ayında Kanada’dan ithal ettiğimiz makinelerle milimetrik denebilecek ölçüleri kesebilen bir makine parkuru kurduk.”
1500 metrekare alana kurulu fabrikalarında 62 metrelik makine parkuruna sahip olduklarını söyleyen Özcan, “Fabrikamızda 3mm soyma olarak tabir edilen malzemeyi şerit makinelerle soyabiliyoruz.
40 çapın altındaki tomrukları ithal makinelerle işliyor, 40 çapın üzerinde olan tomrukları da daha büyük makinelerle işleme imkânına sahibiz” şeklinde konuştu.
Kullandıkları teknolojinin Türkiye’de başka bir örneği olmadığını, sanayisi gelişmiş Avrupa ülkelerinde bile bu teknolojiye henüz geçilmediğini belirten Özcan, “3500 tabir ettiğimiz makine, bizden başka sadece Avustralya’nın bazı eyaletlerinde mevcut, hasarlı ve sert yapıda olan ağaçların biçilmesinde kullanılan bu makineyi 2009 yılında internette görerek ithal etmiştik”
Kastamonu piyasasında ticaret hacimlerinin fazla olmadığını belirten Bekir Özcan sözlerine, “Ağırlıklı olarak Akdeniz, Ege, Marmara ve Doğu Anadolu’nun bazı yerlerine iş yapıyoruz. 120 metreküp ürün işleme kapasitesine sahibiz ve 22 yıllık tecrübemizle müşteri potansiyelimiz çok geniş. Yeni pazarlar oluşturma çalışmamız da uygulanabilir proje halindedir şeklinde son verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü