featured

Sinopluların ipek bileziği olacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erol Saraçoğulları, Sinop’ta ipek böceği yetiştiriciliği için ilk adımı attıklarını bildirdi.

Saraçoğulları, Sinop’un Dikmen ilçesi Yaykın köyünde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün önderliğinde Kozabirlik ile ipek böceği yetiştiriciliği yapılacağını belirtti.

Kozabirlik yetkilileri Mehmet Sönmez ve Ahmet Genç tarafından köylülere ipek böceği ve dut yetiştiriciliği hakkında eğitim verildiğini söyleyen Saraçoğulları, ”İlimizde ipek böceği yetiştiriciliği için ilk adımı attık. İlk etapta 6 bin dut fidanı, 100’er adet olacak şekilde üreticilere ücretsiz olarak dağıtılacak. İlerleyen tarihlerde diğer köylerden gelen talepleri de değerlendireceğiz” dedi.

Dikmen’in ipek böceği ve ürünleri üretimi açısından uygun bir yerleşim yeri olduğunu vurgulayan Saraçoğulları, şunları kaydetti:

”Osmanlı döneminden beri yetiştiriciliği yapılan ipek böcekçiliğinin, yaygınlaşmasını sağlayarak yeni bir iş alanı ve istihdam yaratılmasına katkı sağlamayı umuyoruz. Bölgede ipek böcekçiliği ve dut ağacı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ile gençlerin ilgileneceği, sahipleneceği yeni bir iş alanı, istihdam yaratılmış olacaktır.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!