Safranbolu’da, Belgesel Film Festivali gerçekleşti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Safranbolu’da 21- 23 Eylül tarihleri arasında ’13. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’ gerçekleşti.

Festival ilk olarak Köyiçi Meydanı’nda fotoğraf sanatçısı Cemil Belder’in “”Gülümse Safranbolu Çekiyorum’ isimli resim sergisinin açılışı ile başlayarak, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımıyla Köyiçi Meydanı’ndan Misak-ı Milli Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü ile devam etti.

Misak-i Milli meydanın da meşale yakımı öncesi bir konuşma yapan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, ana teması ”Kültürel Miras ve Korumacılık”, alt teması ”Ahşap İşçiliği ve Ahşap Kültürü” olan 13. Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin hazırlık çalışmalarının bu yılın ocak ayında başladığını söyledi.

Aksoy, Bu yıl ki yarışmaya 86 filmin katıldığını ve jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bunların arasından, ”Türkiye’nin 2013 yılı belgesel Oscar filmlerinin” belirlediğini aktardı.

Safran Belgesel Film Festival ödülleri

Sonuçları Kent Tarihi Müzesi bahçesindeki törende açıklanan belgesel film yarışmasında, Mehmet Özgür Candan’ın yönettiği ”Geçmiş Mazi Olmadı” isimli belgesel birinci, Müjgan Taner’in yönettiği ”Bir Düştü Sulukule” isimli belgesel ikinci, Japon yönetmen Takatoshı Okura’nın yönettiği ”Glacıer Dıary In Patagonıa” isimli belgesel üçüncü seçildi.

Amatör Film kategorisinde ise Nagihan Çakar’ın yönettiği ”Büyükkaşık’lar” adlı belgesel birinci, Hüdai Ateş’in yönettiği ”Cennet” adlı belgesel ikinci, Halil Aygün’ün yönettiği ”Dom” adlı belgesel de üçüncü oldu.

Süha Arın Özel Ödülü’ne de ”Hürriyet Mimarı” adlı belgeselle Azime Cantaş layık görüldü.

Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği Ödülü ise ”Lebbey’i Bekleyenler” filmiyle Özer Kesemen’e verildi.

Ayrıca bu yıl ilk defa verilen ”En İyi Belgeselci” ödülüne Kemal Sevimli layık görüldü.

Ödüller, AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Belediye Başkanı Necdet Aksoy ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Terör olayları sebebiyle eğlencenin yapılmadığı etkinlikte; ”Hüsn-ü Hazan” sergisi, ‘Ebruda Bir Nefes Safranbolu” ve ”Tahta Pozları” isimli resim sergileri, ”Ahşabın Gizli Eli” söyleşisi yapıldı. Festival etkinlikleri çerçevesinde ”En iyi restore edilen ve korunan ev” seçilen Leyla Hanım Konağı’na plaket çakıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!