Reis Gıda, Taşköprü’deki Sarımsak Entegre Tesislerini genişletti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taşköprü ilçemizde faaliyet gösteren Reis Gıda’ya bağlı Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi, yeni tesislerinin açılışını yaptı.

Geçtiğimiz aylarda Ağcıkişi Mahallesi altında bulunan Eski Endüstri Meslek Lisesi binasına taşınan Reis Gıda Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi, 1 buçuk milyon TL’lik yatırım yaptıkları yeni binalarının açılışını geniş bir katılımla yaptı.

Düzenlenen törende konuşan Reis Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Reis AŞ’nin kendi öz sermayesi ile yatırımlarını 12 yıl önce Taşköprü’de start verdiklerini ve bu sayede üreticinin emeğini değerlendirerek kendi bütçelerine ve ülke ekonomimize satkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Manşetlerden de esinlendik

Bir hayalim vardı doğduğum topraklara Kastamonu’ya yatırım yapmaktı diyen Reis, 1997 yılında ulusal ve yerel yayında çıkan haberlerde dünyada en kaliteli sarımsağın yetiştirildiği Taşköprü ilçesinde sarımsak üreticisinin düzensiz fiyat seyrinden dolayı “Sarımsak çiftçisi Reis’i bekliyor” ve daha sonraki yıllarda “Taşköprü sarımsağını Reis diriltecek” başlıklarından da esinlenerek Taşköprü’ye 12 yıl önce yatırım yapmaya başladıklarını ve büyüyerek yollarına devam etmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Reis son olarak “Tesisimizin açıldığı yıl yeni mahsul ürününü 29 kuruşa satmak zorunda kalan Taşköprü sarımsak üreticisi aynı yıl tesisimizin faaliyete geçmesiyle birlikte aynı sarımsak 3 TL’den alıcı buldu. Bir ürünü işleyerek satarsanız bir fiyat istikrarı olur. Bizde Taşköprü’de bu fiyat istikrarını sağlamaktan dolayı mutluyuz” dedi.

70 çalışan, 40 çeşit ürün

Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis ise ülkemizde bir ilk olarak kurulan Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi’nin Taşköprü’de kurulduğunu ve Çiftlik yolunda bin 500 m2’lik alanda faaliyetine başladığını daha sonra ise Taşköprü Sanayi Sitesi yanına yine bin 500 m2’lik alanda faaliyetlerini sürdürdüklerini, sadece soyulmuş ve paket sarımsakla başladıkları bu serüvende bugün 10 bin m2’lik tesislerinde 70 çalışana, 40 çeşit yan ürün ve ürün türevlerine ulaştıklarını kaydetti.

Bugün itibariyle soğuk hava depolarında 300 ton sarımsak depolayacak bir konuma geldiklerini belirten Reis, yıllık kapasitelerinin 2 bin ton olduğunu ve bu rakamın yeni tesislerinde kısa sürede 5 bin tona ulaşağını vurguladı.

Daha sonra konuşan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise kendinden önceki belediye başkanı arkadaşlarının ilçesi için gece gündüz demeden yatırımcıyı getirmek için nasıl mücadele ettiyse kendisinin de aynı şekilde bu uğurda çabayı görev edindiğini ve bu bayrağı daha ileri taşımaya söz verdiğini ve bunun çabası içinde olduğunu dil getirdi.

Arslan, sarımsağı sapıyla, çöpüyle satma devri artık bitmeli, bununda bir çözümü gerekiyordu ve Sayın Mehmet Reis bey bu konuda Taşköprü’ye bir öncü oldu. İlk başlattığı tesisle Taşköprü’de paketleme sisteminin soyma sisteminin ne anlama geldiğini esnafımıza ve çiftmize gösterdi” dedi.

Son olarak konuşan Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ta “Sarımsak üreticisi her yıl önünü göremiyor, tabiri caizse bu bir kumar, kumarla nereye kadar gidilebilir ki bunun çözümü belli. Tarım ürününü sanayi haline dönüştürüp, stok düzeni kurarak, dengeli, istikrarlı bir fiyatla alınır, satılır hale getirmek ve çiftçiyi önünü görür hale götürmek. Sarımsak işallah Taşköprü’de bu sorunu Mehmet Reis sayesinde çözüyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ve Sarmoni Sarımsak Entegre Tesisi Müdürü Orhan Reis tarafından Kastamonu Vali Erdoğan Bektaş’a, 23. dönem Kastamonu milletvekili Hasan Altan’a ve Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’a plaket takdim edildi.

Daha sonra ise yeni tesislerin açılışına geçildi.

Protokole fabrikayı gezdiren Orhan Reis makineler ve işleyiş hakkında da detaylı bilgi verdi.

Açılışa Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Kastamonu Jandarma Alay Komutanı Tevfik Anzerlioğlu, Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, 22. dönem Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Emniyet Müdürü Sami Uslu, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Av. Metin Çelik ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber: Mehmet TUĞCU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!