Mermer Sektörünün Duayeni Ali Kütük’ten Dev Yatırımlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk olarak 1965 yılında Ali Kütük tarafından İstanbul’da kurulan ve bugün Ümraniye’deki 15000 metrekare alandaki fabrikasında yüzlerce işçi istihdam eden Kütük mermer, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, yıllık 8 milyon Dolarlık mermer ihraç ediyor.

Ali Kütük, Çorum Kargı’da çıkartıp işlediği mermerden ABD başta olmak üzere yıllık 8 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Çorum’un Kargı ilçesinde faaliyet gösteren Kütük Mermer Fabrikası, Türkiye’nin en popüler mekânlarından bir tanesi olan Çırağan Sarayı ve uluslararası oteller zinciri Hilton Otel’e bile mermer işi yapıyor.

İstanbul ve Çorum’dan Sonra Bursa Gemlik’te Büyük Yatırım

Türkiye’de iç pazar payının önemli bir bölümünü de elinde tutmayı başaran Kütük Mermer Çorum’un Kargı ilçesinde açmış olduğu mermer ocağından 4 çeşit traverten cinsi mermer çıkarıyor. 2,5 milyon metrekare genişliğindeki ocaktan çıkartıp işlediği traverten cinsi mermeri ABD’ye ihraç ettiğini dile getiren Ali Kütük, travertenin ahşap görünüşünden dolayı dış cephe kaplamada ya da tarihi binalarda yoğun olarak kullanıldığını aktardı. Kütük, Yedi bin metrekare kapalı alanda üretimine devam eden fabrikada 50 kişinin istihdam edildiğini ve mermer fabrikasının tam kapasite çalıştığında günlük bin metrekare mermer üretimi yapabildiğini ifade etti.

İstanbul ve Çorum’dan Sonra Bursa Gemlik’te Büyük Yatırım

Son olarak Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapımına devam edilen ve 30 bin dönüm arazi üzerinde kurulu fabrikasının 2013 yılı Eylül ayında açılmasını beklediklerini söyleyen Kütük Mermer yönetim kurulu başkanı Ali Kütük,‘‘ Dünyadaki son teknoloji ve imkânların kullanıldığı fabrikamızda hem ülke içi, hemde yurtdışı olmak üzere üretime önemli ölçüde katkı sağlayacak. ABD, Rusya, Kuveyt, Sudi Arabistan ve Katar ülkeler başta olmak üzere birçok dünya ülkesine ihracat gerçekleştireceğiz’’ dedi. Fabrikanın toplam maliyetinin 20 milyon doları bulacağını ve önemli bir yatırım olduğunu açıkladı.

Bursa Gemlik’te Ali Kütük Ortaokulunun Protokolü İmzalandı.

Eğitime %100 Destek Projesi kapsamında hayırsever iş adamı Kütük Mermer San. AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kütük tarafından Gemlik ilçesinde yaptırılacak olan Ali Kütük Ortaokulunun protokolü imzalandı. Heykel Valilik binasında gerçekleştirilen törene Bursa Valisi Şahabettin Harput, hayırsever iş adamı Ali Kütük ve Harun Kütük, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Kaymakamı Adnan Kayık ve İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar katıldı.

36 Derslik Okul’un Kaba İnşaatı Bitti

İmzalanan protokolle Önemli bir eğitim hizmetinin daha temelinin atıldığı ifade eden Vali Şahabettin Harput, “Büyük Türkiye’nin büyük hedeflerini iyi eğitim almış ve iyi yetişmiş gençler sayesinde yakalayacağız. Türkiye’nin lokomotif kenti Bursa’da mekânlarıyla, araç gereçleriyle, okulları ve bu okullarda verilen kaliteli eğitimleriyle hedeflerin yakalanmasında önemli rol oynayacaktır” dedi.

Bursalı hayırsever iş adamlarına da teşekkür eden Harput, “Bursa’da devlet ve millet işbirliğinin en güzel örnekleri veriliyor. Eğitim yaşının aşağı çekilmesi derslik ihtiyacımızın yeniden gözden geçirilmesini gerektirdi. Hayırseverlerimiz de bu derslik ihtiyacının karşılanmasında büyük katkı sağlıyor. Bugün burada da imzaladığımız protokolle değerli hayırseverimiz Ali Kütük ismini ölümsüzler kervanına yazdırdı. Başta kendisi olmak üzere Gemlik Belediye Başkanımıza ve okulun yapımında destek verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İş Adamı Ali Kütük: Her şeyin eğitimle olacağına inanıyorum

Doğduğu köyde okul olmadığı için okuyamadığını belirten hayırsever iş adamı Ali Kütük, “Maddi yokluk içindeki ailemizle birlikte 15 yaşında iken İstanbul’a geldik. Ekmeğin 30 kuruş olduğu dönemde 50 kuruş yevmiye ile çalıştım. Zor şartlarda büyüdüm ve bu zamanlara geldik. O dönemlerde hep çok çalışmayı, çok kazanmayı ve kazandıkları paylaşmayı düşündüm. İlk işim köyüme bir derslikli bir ilkokul yapmak oldu” dedi. Her şeyin eğitimle olacağına inandığını belirten Ali Kütük, “Eğitimin önemine inanıyorum. Bugün yaklaşık 100 öğrenciye burs vermeye çalışıyorum. Gemlik ilçemize de kazandıracağımız okul örnek bir okul olacak. Bize destek olanlara teşekkür ederim” dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise ilçenin alt ve üst yapısı, spor ve eğitim alanlarında yatırımlarıyla dikkat çektiğini belirtti ve hayırsever iş adamı Ali Kütük’e katkısından dolayı teşekkür etti.

Eğitim yatırımlarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, “Gemlik ilçemizde de önemli yatırımlar oluyor. Eğitim camiası adına başta hayırseverimiz ve ailesi olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
HABER/İSTAMONU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!