MÜSİAD Fuarında Göz Dolduran İsim: Ersoy Abut

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MÜSİAD Fuarına yedi düvel akın etti
MÜSİAD tarafından bu yıl düzenlenen 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu (IBF) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle açıldı.Fuar ve IBF açılışına 5 bin yabancı işadamı katıldı.

Fuarda 735 katılımcı

Bu yıl 5 salonda ve 4 temel sektörde iş adamlarını buluşturan, toplamda 45 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek olan fuarda, 565’i yerli firma, 125’i yabancı firma ve 45’i STK olmak üzere toplamda 735 katılımcı yer aldı.

Dünyanın farklı ülkelerinden yoğun ilginin olduğu fuarda, Japonya, Hindistan, İngiltere, Malezya, Suudi Arabistan, Libya, Tunus, Mısır, Macaristan, BAE, Almanya ve Fas ülke tanıtımı için stant açtı.

MÜSİAD Fuarında Göz Dolduran İsim: Ersoy Abut

MÜSİAD Davetlisi olarak Bakırcılık standında El yapımı ürünlerini sergileyen Ersoy Abut 1975 Pınarbaşı doğumlu bir hemşerimiz. Asıl mesleği klima tamirciliği.

Yaklaşık 3 yıldır da el sanatlarıyla uğraşıyor. Bakırdan tarihi eserlerin maketlerini yapan Abut, kendisi gibi metal tarzda ve büyük ölçekte üretim yapan birine rastlamadığını ve ürettiği maketleri Türkiye’de üreten 2. kişi olmadığını belirterek, içimden gelerek ve severek yaptığım bir iş diye özetliyor yaptığı işi Ersoy Abut.

Bu tür tarihi eserlerin daha çok alçıpan, ahşap ve plastik türü ürünlerden yapıldığını belirten Abut,

Galata kulesi, Sultanahmet Camii, Selimiye camii, Kastamonu saat kulesi ve Kastamonu Nasrullah camii, Boeing 777 Uçak maketi gibi birçok tarihi ve özel maketler yaptığını söylüyor.

Abut, Kastamonu saat kulesinin maketini yaptığını ve bu maketin Gaziosmanpaşa belediye başkanımız Erhan Erol tarafındanBaşbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a armağan edildiğini, Beyoğlu belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından Galata kulesini bir maketinin de satın alındığını sözlerine ekledi. Umman da katıldığı bir fuarda 1’incilik ödülü aldığını söyleyen Abut, burada Galata saat kulesini Umman belediyesi tarafından da satın alındığını aktardı. Boeing 777 Uçak maketinin ise Ulus müziğin sahibi İskender Ulus tarafından satın alındığını ve THY genel müdürüne armağan edildiğini belirtti.

Yaptığı işin hammaddesinin bakır borular olduğunu söyleyen Abut, yapılacak olan eserin önce bilgisayar ortamında incelendiğini ve ölçeklendirildiğini belirtti.

Ersoy Abut, standını Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, MÜSİAD genel başkanı Nail Olpak gibi bir çok ünlü ismin ziyaret ettiğini belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!