Mısır Çarşısı’nın kudret narı Taşköprü’den gidiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine bağlı Alamabatak köyünde yaşayan Fehmi Elik, emekli olduktan sonra köyüne gelerek kudret narı yetiştirmeye başladı.

25 sene İstanbul’da Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalıştıktan sonra 1995 yılında emekli olunca memleketi Taşköprü’ye bağlı Alamabatak köyüne yerleşti.
Emekli olup memleketine gelmeden önce vedalaşmak için gittiği İstanbul-Fatih’te baharatçılık işiyle uğraşan arkadaşının önerisiyle kendisinden kudret narı tohumu alan Fehmi Elik, köyündeki arazisinde kudret narı yetiştirmeye başladı.
Mısır çarşısı ve Fatih’teki baharatçılara ürettiği ürünü satan Elik, yıllardır yetiştirdiği ürünleri İstanbul başta olmak üzere birçok şehre gönderdiğini belirtti.
Kudret narının hıdrellez sabah ezanında ekilen bir ürün olduğunu belirten Elik, Ağustos’un 26’sı gibi hasadın başladığını ve kırağı düşene kadar bu işlemin devam ettiğini vurguladı.
Mısır çarşısındaki baharatçıların, Taşköprü kudret narının Yalova ve Bursa’dakine göre daha kaliteli ve yararlı görüşünde olduğunu ifade eden Elik, ağustos ayında hasadı başlayan ürünleri topladıktan sonra çekirdeğini çıkardıklarını ve dışını ezip, hakiki zeytin yağı içinde beklettiklerini vurguladı.
Ürünün zeytinyağında ne kadar çok beklerse o kadar daha kaliteli olduğunu dile getiren Elik, 1 dönümünden yaklaşık 500 kg ürün hasat edildiğine dikkati çekti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!