featured

Kurban keseceklere uyarı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, kurban kesimi yapanların, hayvanların kanına çıplak elle temas etmemesi gerektiğini bildirdi.

Kutlu, Kurban Bayramı’nın dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklara zoonotik hastalıklar denildiğini belirterek, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardan bazılarının bölgesel ve iklime duyarlı hastalıklar olduğunu ifade etti.
Kastamonu’da en çok görülen zoonotik hastalıkların Brusella, Tularemi ve Kuduz olduğunu vurgulayan Kutlu, şunları kaydetti:
”Kurban Bayramı dolayısıyla insanlarımıza kurban kesimi sırasında ve sonrasında bu hastalıkların bulaşmaması için, kurban kesimini yapanların hayvanların kanına çıplak elle temas etmemeleri gerekmektedir. Kesim sırasında eldiven takmaları uygundur. Hayvan sakatatlarını ortalıkta başka insanların ve küçük hayvanların temas etmemesi için açıkta bırakmamaları gerekmektedir. Kurban ve hayvan ürünlerini tüketen insanlarımızın ise mutlaka bu ürünleri özellikle kurban etlerini iyi pişirdikten sonra yemeleri gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!