KÜ Rektörü Prof. Aydın’dan Üniversite Değerlendirmesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) rektörü Prof. Seyit Aydın, basına üniversiteyle ilgili geniş değerlendirmelerde bulundu.

Kastamonu Üniversitesi’nin 01 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla kurularak şu an 8 fakülte, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü ile hizmet verdiğini hatırlatan rektör Aydın,

“ Üniversitemizde toplam 9.733 öğrenci öğrenim görmekte olup, 390 Akademik, 292 İdari Personel görev yapmaktadır” dedi. KÜ rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın şöyle devam etti:

“Üniversitemizin ana kampüsü, Daday Yolu 3.Km’de bulunan, 237 hektarlık alanda kurulu “Kuzeykent Kampüsü” dür. Kampüs içerisinde 3 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Meslek Yüksekokulu, 1 Enstitü, 1 Konferans Salonu, 1 Kapalı Spor Salonu, 1 Kondisyon Salonu, 6 Laboratuvar ve Atölye, 2 Sosyal Tesis ve açık spor sahaları hali hazırda bulunmakta olup, Eğitim Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksekokulu binalarının yapımı devam etmektedir.”

“Kastamonu Üniversitesi hızla gelişiyor”

Açıklamalarında, “İspanya Ulusal Araştırma Konseyi’nin Sibermetrik Laboratuvarı’nda yapılan bilimsel araştırmalar ve etkinliklerin değerlendirildiği ve URAP Araştırma Laboratuvarı yükseköğretim kurumlarını akademik çalışmanın sonucuna göre Üniversitemizin Dünya ve Türkiye üniversiteleri arasında hızla geliştiği görülmektedir” ifadelerine yer veren Aydın,“Üniversitemiz, “Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda dünyadaki 20745 üniversite arasından 6600, 5 bin 102 Avrupa üniversitesi arasından da 1968. olurken Ülkemizdeki üniversiteler arasında 90. sırada yer alıyor. URAP’ın açıklamış olduğu listede ise Üniversitemiz, Ülkemizdeki 143 üniversite arasında 89. sırada bulunuyor” şeklinde devam etti. Üniversitenin hedeflerine ilişkin bilgi de veren Aydın,2012-2013 akademik yılında öğrenci sayısını 14 bine çıkarmayı hedeflediklerini, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna göre Türk uyruklu 5 bin 744, yabancı uyruklu 1183 öğrencinin üniversitelerine kayıt yaptırabileceğini söyledi. Su ürünleri, iletişim ve ilahiyat fakültelerine bu yıl ilk defa öğrenci alacaklarını belirten Aydın, ”Bu yıl ilahiyat fakültesinin sadece İlahiyat ve Temel İslam Bilimleri bölümüne öğrenci alacağız. Mimarlık ve mühendislik fakültesinin iki bölümüne ise ek kontenjandan kayıt yapılabilecek. 2012-2013 akademik yılında öğrenci sayımızı 14 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl ilk bine giren ve üniversitemizi tercih eden öğrencilere ayda 2 bin TL burs vereceğiz. 2015 için hedeflediğimiz 20 bin öğrenci sayısını 2013-2014 akademik yılında yakalamış olacağız” diye konuştu.

KÜ’den yeni atılımlar

Aydın, Orman mühendisliği ve fen bilgisi eğitimi dalında doktora programı açtıklarını, yüksek lisans ve doktora için yurt dışından da öğrenci almayı düşündüklerini kaydetti. Prof. Dr. Aydın, üniversiteye yeni kayıt yaptıranların barınmak için ilk alternatiflerinin yurt olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

”Geçen yıl 500’e yakın öğrenci yurt ve ev bulamadığı için memleketlerine geri döndü. Kastamonu halkından yurt, pansiyon ya da öğrenci evi şeklinde kullanılacak yapılar inşa etmelerini bekliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanımızın talimatıyla gelecek yıl bin kişilik bir yurt yapılacak. Ayrıca, özel bir yurt yapımı için de izin bekleniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarından da 100-200 kişilik de olsa yurtlar bekliyoruz.”

Yaklaşık 20 yabancı üniversiteyle işbirliği protokolü yaptıklarını aktaran Aydın, ”Bu protokollerle öğrenci ve öğretim üyesi değişimi imkânına kavuştuk. Ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimde işbirliği sağladık. Meslek yüksekokulumuzu bitirmiş bir gencimiz yurt dışında protokol yaptığımız üniversitelerde lisans eğitimini tamamlayabilecek” diye konuştu.

Üniversite baraj puanının düşürülmesi tartışmalarına da değinen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Aydın, son günlerde tartışma konusu olan taban puanın 180’den 165’e düşürülmesiyle ilgili olarak, ”Bu yılki baraj puanı uygulamasında bir değişiklik istemiyoruz” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!