KAYITDIŞI MEKTUP GÖNDERİMLERİNİ PTT YAKIN TAKİBE ALDI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu’da son aylarda ortaya çıkan kayıtdışı mektup gönderimlerini Ptt, yakın takibe aldı.

Kastamonu Ptt Başmüdürlüğü, il genelinde özel firma veya kargo-kurye şirketlerince yasal olmayan kayıtdışı mektup gönderimlerine inceleme başlattı. Ptt’nin tekeli altında bulunan açık ve kapalı mektuplardan dağıtım yapıldığının ortaya çıkması sonrası Kastamonu Ptt Başmüdürlüğü, konu hakkında inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonucunda, ilk olarak gelişi güzel yapılan dağıtımdan rastgele sokak ve caddelere gönderi bırakıldığı ve yerlere atılan bu mektup gönderilerini bulan müşterilerce sahibine ulaştırılmak üzere en yakın Ptt merkezine getirdikleri tespit edildi.
Konu hakkında kamu kurum ve kuruluşları bilgilendirici bir mesaj yayınlayan Kastamonu Ptt Başmüdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamada, “Yazı, açık ve kapalı mektup gönderilerinin kabul ve dağıtımı Posta Kanununun 2. maddesine göre Ptt’nin tekelinde bulunmaktadır. Sokaklara özel kargo-kurye firmalarınca dağıtım esnasında gelişi güzel atılan mektup gönderileri kanuna aykırı olmakla birlikte, müşteriler nezdinde kurum imajını da sarstığı gibi ekonomik açıdan da büyük ölçüde zarar verdiği görülmüştür.
Kanun koyucu, mektup ve kartların açık ve kapalı gönderilmesine bakılmaksızın bunların kabul, taşıma ve dağıtımının Ptt’nin tekeli altında bulunduğunu düzenlemiş, tekel altındaki bu maddelerin Ptt dışında gerçek ve tüzel kişiler tarafından kabul, taşıma ve dağıtımını yasaklamış, aksini yapanların 5584 sayılı kanunun 59’uncu maddesi uyarınca cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır.
“Posta Tekelini Bozma” başlığını taşıyan söz konusu maddelerini ihlal edenler hakkında 280 TL idari yaptırım cezası uygulanması yanı sıra kanunun emredici hükümlerine rağmen bu hizmetlerin bir kısım firmalar tarafından yapıldığı tespit edilmiş ve tespit edilen firmalar aleyhine faaliyetlerinin durdurulması için Hukuk Mahkemelerinde açılan davaların bir kısmı devam etmekte, büyük bölümü ise Kuruluş lehine sonuçlanmış, Yargıtay’ca da onanmış bulunmaktadır” denildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!