featured

Kastamonu İçin Ahşap Fuarı Çok Önemli

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 2. Kastamonu Ahşap Fuarını bakan Ergün açtı. 25 bin kişi tarafından ziyaret edilen fuar geniş yankı buldu
Kastamonu’da valiliğin öncülüğünde 45 firmanın katılımıyla düzenlenen 2. Ahşap Fuarı, 6 Eylül Perşembe günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıldı.

Açılışa, bakan Ergün ve Kastamonu valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra Kastamonu Milletvekilleri Mustafa Gülşen, Emin Çınar, Belediye Başkan Vekili Basri Yavuz, kamu kurum amirleri, İş adamları ve sanayicilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Bektaş: “Fuarcılık zor iştir”
Açılışta konuşan Kastamonu valisi Erdoğan Bektaş: “Bugün yüksek huzurlarınızla Kastamonu Ahşap potansiyelini yeniden buluşturuyoruz. 2’nci Ahşap Fuarımızın açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz. Kastamonu eskiden sahip olduğu oranla, son 10 yıllarda biraz daha önemini kaybetmiş. Eski avantajlarını kaybetmiş olarak gözüküyor. Bunun en önemli göstergesi de ciddi anlamda, özellikle büyük şehirlere verdiği göç, kaptırdığı genç insan unsuru. Dolayısıyla Kastamonu sahip olduğu önemli tarihi varlığı rağmen hala o eski günlerinin özlemiyle yaşıyor, özlemiyle yanıyor diyebiliriz. Biz Kastamonulu olarak o eski ihtişamımıza yeniden nasıl ulaşabiliriz düşünürken arkadaşlarımızla sahip olduğumuz ahşap potansiyelini de değerlendirmeyi de düşündük. Oturduk ve çok araştırdık. Belli bir tartışma sürecinden sonra başka bir şehirde de benzer mobilya fuarların olmasına rağmen ahşap adıyla bir fuarın olmamasından da yola çıkarak biz Kastamonu’da gerçekten kendi kapasitemizle orantılı olmayacak bir büyük istek peşine düştük” dedi.
“Ahşap pazarına sahip olmak istiyoruz”
Bektaş şöyle devam etti: “Fuarcılığı hepimiz biliyoruz. Başarılı bir fuar organize etmek zor bir iştir. Her şehrin altından kalkabileceği bir konu değildir. Başarılı olması içinde fuarcılığın o yörede, o şehirde ciddi ayakların, köklerinin, gerekçelerin bulunması gerekir. Biz sahip olduğumuz orman varlığımızı, orman sanayi tesislerimizi, sunta fabrikalarımızı ve tarihten getirdiğimiz ahşap ustalığımızı, işçiliğimizi değerlendirmek amacıyla böyle bir hevesin içine girdik, ahşap pazarına sahip olmak istiyoruz. Geçen yıl bu fuarın birincisini başardık. Bu yıl ilginin daha yoğun olacağının belirtilerini görüyoruz.”
Kastamonu’nun Kuzeykent Mahallesinde Belediye Kapalı Pazaryerinde düzenlenen Ahşap Fuarı’na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise yaptığı konuşmada, bu tür fuarların şehrin kalkınmasında büyük pay sahibi olduğunu belirtti.
Bakan Ergün: “Ahşaba değer katmamız lazım”
Ergün, Kastamonu’daki ormanların değerlendirilmemesi durumunda sadece gölgesinde oturulan ağaçlar olacağını söyleyerek, şöyle konuştu: ”Sadece gölgesinde oturalım diye yok ormanlar. Bunları zenginliğe ve hayatın bir parçası haline dönüştürmek, bunların üzerine bir ekonomi inşa etmek, birlikte gerçekleştirmemiz gereken bir meseledir. Çok şükür ki Kastamonu, bu güzel ormanları sadece altında gölgelenecek bir nesne olarak görmüyor. Onu bir ekonomik değer olarak görüyor. Ona aklını ve alın terini katıyor ve yüksek katma değerli bir ürün haline getiriyor.”
“Ahşaba değer katmamız lazım. O da akılla, araştırma, geliştirmeyle, tasarımla olacak bir şey. Yoksa araştırma, geliştirme ve tasarımı yapmazsak, ağacı alelade bir ürün olarak satarız. Kes odun, tomruk yap gönder. Bunun çok ötesinde olması lazım” diyen Ergün, fuarcılığın bütün sektörler için olduğu gibi ahşap sektörü için de önemli olduğunu ifade ederek, ”Kastamonu Ahşap Fuarı henüz daha bebek sayılır. Onu hepimiz destekleyerek büyüteceğiz. Eminim bir kaç yıl sonra, Kastamonu Ahşap Fuarı Türkiye’nin ve bu bölgenin en önemli ahşap fuarlarından biri olma özelliğine kavuşacaktır” diye konuştu.
Bakan Ergün, konuşmasının ardından fuar ziyaretçi defterine görüşlerini yazdı. Vali Erdoğan Bektaş tarafından Ergün’e ahşap sandık hediye edildi.
Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu: “Bu fuar çok önemli”
Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünde yapılacak değerlendirme toplantısı için Kastamonu’ya gelen Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, 2. Kastamonu Ahşap Fuarı’na da katıldı. İlk olarak fuar defterini imzalayan, ardından fuarda bulunan tüm stantları gezen Kurtulmuşlu, fuarın ahşap sektörü açısından önemli olduğunu belirterek, herkesi fuara katılmaya davet etti.

Ormancılık sektörünün gelişimi açısından bu tarz organizasyonların önemli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuşlu, “Bu yıl çeşitli nedenlerden ötürü yangınlar açısından sıkıntılı geçti. Yeni dönemde ormancılıkla ilgili neler düşündüğümüzü aktarmak istiyorum. Öncelikle Bölge Müdürümüze teşekkür ediyorum. Şu anda Kastamonu Bölge Müdürlüğü zaten üretimde ilerde iken Sinop Bölge Müdürlüğünün kapanıp kendilerine katılmasıyla birlikte üretimde daha da ilerledi. Bunu ilerlemeyi sadece karlılık olarak değerlendirmek yanlış olur. Biz bu çalışmaları toplam kaliteye bakarak değerlendiriyoruz. Artık ormancılıkta çağdaş yönetimin bütün özelliklerini sergilemek zorundayız. Katılımcı bir yönetim izliyoruz” dedi.

Kurtulmuşlu şöyle devam etti:
“Ziyaretimizde ahşap sektörünü de dinledik ve taleplerini aldık. Ben 42. hizmet yılımdayım. Ormancılığın yaklaşık 50 yılının gözlemleme şansım oldu. Bu şekilde ormancılığımızın gelişimini de gözlemleme şansım oldu. Dikili satış daha karlı ve çağdaş bir yöntemdir. İlk dikili satışı 1987 yılında ben yaptım. Bu satış yöntemimin daha iyi anlatılması gerekir. Şartnamelere ilgili maddeler koyularak orman köylüsünün çekindiği mağduriyetlerin ortadan kaldırılacağı bilinmeli ve anlatılmalıdır. Odun dışı ürünleri orman köylüsünü istifade ettirerek en az odun emvali üretimi kadar ilerletmek istiyoruz. Bu yıl 2250 geçici işçi alımı yapıldı.” Ardından Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinde fidan dikim törenine katılan Kurtulmuşlu, fidan dikiminin ardından Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü değerlendirme toplantısına katıldı.
Sona erdi
6-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve gelecek vaat eden fuar sonrası gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Vali Bektaş, ahşap konusunda pazara sahip bir il olmak istediklerini kaydetti. Kastamonu’da ormancılığın önemli bir yer tuttuğu belirten Vali Bektaş, “İlimiz, ormancılığa dayalı sanayinin gelişmesine müsait bir yer. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bu yıl Ahşap Fuarı, bizim beklentilerimizin de ötesinde güzel oldu” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!