Kas-Der Eyüp Şubesi’nden Anlamlı Kampanya: Haydi Çocuklar Namaza!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haydi Çocuklar Namaza!

Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas-Der) Eyüp Şubesi ve Eyüp Müftülüğü tarafından 1 Temmuz’da başlayacak olan ”Haydi Çocuklar Namaza” kampanyası 10 Ağustos’a kadar devam edecek. 1’inci, ailesiyle birlikte umre ziyareti kazanacak. Kampanyaya 01-01-1999 ile 01-01-2006 tarihleri arasında doğan çocuklar katılabilecek.

Haydi Çocuklar Namaza!

Kampanyanın tanıtımı geçtiğimiz Çarşamba günü Eyüp Sultan Camii’nde kılınan sabah namazı sonrası Sultanzade restoranda verilen kahvaltıda yapıldı.

Kahvaltıya, İstanbul İl Müftüsü Doç. Dr. Muammer Yaran, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Eyüp ilçe Müftüsü Dr. Muammer Ayan ve Kas-Der Eyüp Şube Başkanı (Aynı zamanda Eyüp Nişanca Mahallesi Muhtarı) Enis Güven katıldı. Gazete İstamonu Genel Yayın yönetmeni Hüseyin Karadeniz, Ağlı Derneği Başkanı Salim Dinç ile Eyüp ve çevresinde faaliyet gösteren Kastamonu dernek başkanları ve yöneticilerinin de yer aldığı kahvaltılı toplantıda kampanyayla ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

Enis Güven: “Çocuklarımız dinden uzaklaşıyor”

Kahvaltı sonrası Haydi Çocuklar Namaza kampanyasıyla ilgili konuşan Kas-Der Eyüp Şube Başkanı Enis Güven,Kas-Der Eyüp şubesi olarak bir ilke imza attıklarını, çocuklarla ilgili sosyal sorumluluk projelerinin onları eğlendirmek veya eğitim bursu vermekten ibaret olmadığını hatırlattı.
“Günümüz teknoloji çağı çocuklarının internete olan bağımlılıkları ve ailelerin gerekli hassasiyeti göstermemesinden dolayı dinden uzak yetişmesi önemli bir sorunu teşkil ediyor” diyen Güven şöyle devam etti: “Amacımız çocuklarımıza namaz kılma alışkanlığını kazandırmak, cami kültürünü aşılamaktır. Tazecik dimağların yozlaşmış kültürlerden arındırılarak, dinini bilen ve gereği gibi yaşayan nesiller yetiştirmektir, bu ve bundan önceki çalışmalarımızda desteğini esirgemeyen Eyüp kaymakamımıza, Eyüp ilçe müftümüze ve bu kampanyada çocuklarımıza sunduğumuz hediyelerin sponsorluğunu üstlenen işadamlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Eyüp Müftüsü Dr. Ayan: “Faydalı buluyorum”

Toplantıda söz alan Eyüp Müftüsü Dr. Muammer Ayan ise, “Müftülüklerin var oluş gayelerinden biri de çocuklarımızın din eğitimini temin etmektir. Sayın Enis Güven’in öncülüğünde gerçekleştirilen bu kampanyanın amacına ulaşacağını ve örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Katkısı olan herkesten Allah razı olsun” dedi.

Eyüp Kaymakamı Kaymak: “Din eğitimi küçük yaşlarda başlamalı”

Toplantıda söz alan Eyüp kaymakamı Osman Kaymak da kampanyanın önemine istinaden yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: “Çocuklarımıza küçük yaşlarda din duygusunu aşılamalıyız. Gelecek nesillerin karakteristik gelişimi ve şekillenmesi hususunda sorumluluklarımız var. Bu itibarla bu kampanyayı önemsiyorum. Bunun dalga dalga İstanbul’un tamamına, hatta tüm Türkiye’ye yayılacağını ümit ediyorum.”

Doç. Dr. Yaran: “Sorumluluklarımız var”

Söze, “Geçmişte öyle zamanlar oldu ki, Fatiha öğrenmek isteyen çocuk öğrenecek bir kurs bulamaz, hatta bu çabasından dolayı takibata uğrardı. Çok şükür bugün camilerimiz Kur’an kurslarımız çocuklarımıza açık. Bizim din adamları olarak, dinin öğretilmesi konusunda sorumluluklarımız var” diye başlayan İstanbul İl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, bu kampanyayla kutsal bir görevin ifa edildiğini söyledi.

Çocuklara cami kültürü ve namaz kılma alışkanlığı edindirmeyi amaçlayan kampanya, 1 Temmuz’da başladı ve 10 Ağustos’a kadar devam edecek. Bu tarihler arasında vakit namazlarını Eyüp sınırları içindeki 106 camiden birinde kılan katılımcı, adının yazılı olduğu kuponu cami görevlisi imam veya müezzinden alarak biriktirecek. Kampanyanın son gününe kadar her vakit namazında bu işlem tekrarlanacak.

Toplanan kuponlar kampanya bitiş tarihinden itibaren 7 Eylül’e kadar iletişim bilgileri eklenerek Eyüp ilçesindeki her hangi bir caminin imam veya müezzinine teslim edilecek.

Oluşturulan komisyonun yaptığı değerlendirme sonunda kampanyanın kazananları belirlenecek.

Birinciye umre ziyareti

Haydi Çocuklar Namaza kampanyasına katılıp en çok vakit namazına iştirak eden katılımcıya ailesiyle birlikte umre ziyareti hediye edilecek. 2.’ye tablet bilgisayar, 3.’ye dizüstü bilgisayar hediye edilirken, katılımcı her çocuk ödüllendirilecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!