1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Polis Akademisi’ne Kastamonulu Başkan; Prof. Remzi Fındıklı

Polis Akademisi’ne Kastamonulu Başkan; Prof. Remzi Fındıklı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşte Zühtü Aslan’dan boşalan Polis Akademisi Başkanlığı’na atanan Kastamonulu isim…

Polis Akademisi Başkanlığına, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Remzi Fındıklı atandı. Akademi Başkanlığı, Prof. Zühtü Aslan’ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmesi nedeniyle boşalmıştı.

Polis Akademisinin yeni başkanı Remzi Fındıklı, İstanbul İmam-Hatip Lisesini ve fark derslerini vererek İstanbul- Şişli Lisesini bitirdi. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yaptı. Ege Üniversitesinden, “Köylerde kooperatiflerin rolü’’ konulu tezi ile doktora unvanı aldı. 1986’da ise Polis Akademisine geçti.

İngiltere’de polis ve ceza hukuku alanında eğitim gördü. Polis Akademisinde idare hukuku, personel yönetimi ve polis- halk ilişkileri dersleri verdi. Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu ve Çalışma Bakanlığı Hakem Kurulu üyesi olan Fındıklı’nın çok sayıda kitap çalışması da bulunuyor.
Remzi Fındıklı Kimdir?
07.03.1950 tarihinde Kastamonu –Araç ‘a bağlı Hatip Köyünde doğmuştur.
İlkokulu, Hatip Köyünde, orta ve lise tahsilini İstanbul’da yapmıştır.
Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümünde 1977 de tamamlamıştır.
Üniversite mezuniyeti sonrası 1978 yılında SBF Uluslararası İlişkiler bölümünde tezsiz yüksek lisans yapmıştır.
Daha sonra 1978 yılında İzmir’de bulunan Ege Üniversitesi İktisat Fakültesine asistan olarak girmiştir.
Burada da 1982 yılında “Köy Kalkınmasında Kooperatiflerin Rolü” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır.
“Küçük İşletmelerin Geliştirilmesinde Kooperatifler” konulu tezi ile 1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde işletme doktoru unvanını almıştır.
1982-83 yılları arasında İngiltere’de Loughborough Technic University ile Norwich East Anglia Üniversitelerinde doktora teziyle ile ilgili bilimsel incelemeler ve kaynak araştırmaları yapmıştır.
DPT tarafından hazırlanan Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planları hazırlık çalışmalarında “Mahalli İdareler Özel İhtisas Komisyon”unda uzman olarak görev yapmıştır.
1988 yılında Polis Akademisinde Yardımcı Doçent Doktor olmuştur.
1990-1991 yılları arasında bir yıl süre ile İngiliz polisinin eğitim sistemini araştırmak üzere İngiltere-Exeter Üniversitesi Criminal Justice and Police Studies Departmanında (Ceza Adaleti ve Polis Araştırmaları Merkezi) Bramshill Police Staff College (İngiliz Polis Akademisinde hazırladığı Honorary Research Fellow (imtiyazlı araştırmacı) olarak çalışmıştır.
Buralarda yaptığı “İngiliz Polis Teşkilatı” isimli çalışmasıyla 1992 yılında Türkiye’de polislik alanında ilk doçent unvanı alan akademisyendir.
2000 yılında profesör olan Remzi Fındıklı Polis Akademisi’nde İdare Hukuku, Personel Yönetimi ve Polis-Halk İlişkileri derslerini vermektedir.
Diğer taraftan, Akademiye bağlı Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans programında Güvenliğin Teorik Temelleri ve Güvenlik Sistemleri derslerini; doktora programında ise, Güvenlik ve Kalkınma, Güvenlik Hizmetlerinde İletişim derslerini vermektedir.
2001 yılında ABD-Ohio Kent State Üniversitesi, 2010 yılında ise, University of Central Florida (Orlando) da misafir öğretim üyesi olarak güvenlik yönetimi ve eğitimi konularında araştırmalar yapmıştır.
2010 yılında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü olmuştur.
2002 yılından beri Polis Yöneticileri Terfi Kurslarında Uzaktan Verimlilik ve Liderlik dersleri vermektedir.
Çalışmalarını daha çok güvenlik, polis eğitimi, liderlik, yönetim, verimlilik, yönetim hukuku ve iletişim alanlarında yoğunlaştırmıştır.
21.Yüzyılda Yönetim ve Liderlik, Suçların Önlenmesinde Kültürel Değerlerin Rolü, Güvenlik Hizmetlerinde İletişim ve Güvenlik Felsefesi konularında kitap çalışmaları yapmaktadır.
Prof. Remzi Fındıklı, evli ve üç çocuk babasıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü