featured

İl değiştirmek için referandum yaptılar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı İhsanoğlu köyünde, Bartın’a bağlanmak için referandum gerçekleştirildi.

İhsanoğlu ilköğretim Okulunda gerçekleştirilen ve 501 seçmenin oy kullandığı referandumda 477 evet, 22 hayır ile 2 geçersiz oy kullanıldı.

Köy Muhtarı Ramazan Artan, , köyde 3 dönem muhtarlık görevi yaptığını, 1999 yılından bugüne Bartın’a bağlanmaya çalıştıklarını söyledi.

Köyün nüfusunun 945 olduğunu ve yaşlı heyeti ile köyün ileri gelenleriyle aldıkları karar doğrultusunda referandum oylaması gerçekleştirdiklerini ifade eden Artan, şöyle konuştu:

”Muhtar olduğum ilk yıldan buyana resmi olarak Bartın iline bağlanmaya çalışıyoruz. Ancak, ilimiz siyasetçileri bizi bir şekilde engelliyor. Bizde köyümüzün yaşlı heyeti ve ileri gelenleriyle karar alarak referandum oylaması gerçekleştirdik. Çoğunluk olarak köylümüz Bartın’a bağlanmayı istiyor. Çünkü Bartın bize 20 kilometre, Zonguldak’ın en yakın ilçesi ise 26 kilometre mesafededir. Biz bu durumda Zonguldak ilinden sağlık, eğitim, iş bakımında bir fayda sağlayamıyorduk. Sadece Zonguldak’ın nüfusuna kayıtlıyız. İnşallah yetkililer referandum oylamamızın sonucunu dikkate alarak bizi resmi olarak Bartın’a bağlarlar. Şimdiden köyümüze hayırlı uğurlu olsun.”

Referandum sonucunu İçişleri Bakanlığına bildireceklerini vurgulayan Artan, müracaat sonucu ret gelirse durumu mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!