Eyüp Kaya, Sıfırdan başlayıp, zirve yolunda koşan TAGİŞ’i anlattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TAGİŞ yönetim kurulu başkanı, işadamı, sosyal aktvisit Eyüp Kaya, iş hayatını, TAGİŞ’i ve günümüzün sektörel sorunlarını Gazete İSTAMONU’ya değerlendirdi. Halası; Eczacı Solmaz Tuna Özkan ile birlikte işlettikleri Kağıthane Nurtepe’de bulunan Yeni Işık Eczanesinde konuştuğumuz Kaya, kurucuları arasında yer aldığı KASDOST’tan STK’nın görev aldığı diğer kollarına, siyasetten, birlik olmanın önemine kadar geniş yelpazede açıklamalarda bulundu.

Ak Parti Kağıthane kurucu ilçe başkanı olan Eyüp Kaya, siyasetle resmi olarak ilgilenmediğini, ancak bir hemşerisinin olumlu taleplerini siyasetçilere iletme konusunda yardımcı olmaya devam ettiğini anlattı.

Söyleşide en fazla yer tutan TAGİŞ konusunda kat ettikleri yola ve birlikte hareket etmenin faydalarına vurgu yapan işadamı Eyüp Kaya şunları söyledi: 1999 yılında (13 yıl önce) aynı yaşlarda, Bozkurtlu, 10 arkadaş (Eyüp Kaya, Kazım Gencek, Mustafa Midilli, Mustafa Şen, Mustafa Güleryüz, Naim yücel, Naim Demir, Ramazan Özdoğan, Selim Yıldırım ve Selim Şen) ki, bunların 8’i Kocaçam Köyünden, biri Keşlik Köyünden, ben de Yaşarlı Köyündenim. Yani neredeyse hepimiz aynı köylüyüz ve bu, aynı mahallelerde büyümüş gençler olarak ‘birlikte neler yapabiliriz’ sorusuna bulduğumuz ortak yanıttır. Güvene dayalı bir durumdur bu… İşte bu düşünceyle 10 arkadaş birlikte TAGİŞ’i (Talatpaşa Genç İşadamları Limited Şirketi) kurduk. Sıfırdan başladığımız bu girişimde ilk işimiz Göktürk Belediyesinden Yap-İşlet-Devret modeliyle kiralayıp işletmeye başladığımız ve halen devam eden Göktürk TAGİŞ Özel Spor Tesisleri oldu.”

Yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü şirketin spor tesislerinin yanı sıra, devam eden faaliyetleri arasında inşaat, otomotiv, makine alım-satımı ve ilik-düğme atölyesi bulunduğunu kaydeden Eyüp Kaya, inşaat sektörünün yaşadığı darboğazın tüm girişimciler gibi kendilerini de zorladığını, devletin (TOKİ) inşaat üretmesinin doğru bir politika olmadığını, haksız rekabete yol açtığını belirtti. İşadamı Kaya şöyle devam etti: “Göktürk’te hayata geçirdiğimiz villa evlerimiz bu konuda bize güven oluşmasını sağladı, yine aynı yerde inşa ettiğimiz 39 daireden oluşan “MİR EVLERİ” projemiz bitmek üzere ve çok ses getirdi. Şimdiye kadar tamamı öz sermayeli yaklaşık 20 bin m2 alana 200 dairelik inşaat yapıp teslim ettik. Çerkezköy’de imara açık, inşaata uygun arsalarımız var ancak inşaat sektöründeki tıkanma önümüzü görmemizi engellediği için konut yapımını şimdilik askıya aldık.”

TAGİŞ olarak sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldıklarını aktaran Kaya, 10 kişilik şirket ortaklarının bir araya gelerek fitre ve zekâtlarını bile belediye başkanı Engin Canbaz’ın aracılığıyla kendi ilçeleri Bozkurt’a aktardıklarını ifade etti. Bozkurt’taki okullarda okuyan ihtiyaç sahibi çocukların ihtiyaçlarını giderme konusunda birçok projeye imza attıklarına da değinen Eyüp Kaya, TAGİŞ olarak Bozkurt Diyaliz Hastanesinin inşaat aşamasından itibaren destekçisi olduklarını, iç dizaynı, donanımı ve cihaz alımı konusunda da her türlü yardımı yaptıklarını ifade ederek, “Artık belli bir olgunluğa eriştik ve para beklentisini aştık, siyasetten soğudum, benim ve şirketimizin tek amacı yardımlaşma-dayanışmadır” şeklinde konuştu.

Kastamonu STK’larında samimiyet ve güven yok

Kaya, Kastamonu STK’larına da değindi; gerek Bozkurt, gerekse genel olarak Kastamonu sivil toplumculuğunun birleşme yerine, bölünerek çoğaldığını vurgulayarak; “Bu kafayla, bu zihniyetle bir yere varılamaz” diyen işadamı gerçekçi olmak gerektiğini, sen-ben kavgasına son verilerek güçlerin birleştirilmesinin önemine işaret etti.

KASDOST = Ali Ağaoğlu

Eyüp Kaya, kurucuları arasında bulunduğu ve iki dükkandan aylık 50 bin TL geliri olduğunu söylediği KASDOST için ise şunları söyledi: “2004’te başladığı şekilde devam etseydi şimdi Ali Ağaoğlu çapında bir inşaat üreticisi konumunda olacaktı. Yenidoğan’ın merkezinde 37 ortaklı, 5200 m2 alan ve 26 metre cepheye sahip dükkanları olan, 2’si 8. kata çıkmış, biri zeminde 3 blokluk inşaat Büyükşehir belediyesi tarafından makul olmayan gerekçelerle durdurulmuştur. Burada KASDOST 15 milyon TL zarara uğramıştır, 10 yıllık dava hakkımız bakidir, bu zararımızın tazmin edilmesi hususunda dava hakkımız bakidir.”

Abana-Bozkurt

Son olarak Abana-Bozkurt ilçelerinin birleştirilmesi konusuna yorum getiren TAGİŞ yönetim kurulu başkanı Eyüp Kaya, sözlerine, “Bence birleşme her iki ilçe için de faydalı olacaktır, ancak önce kafaların değişmesi lazım” şeklinde son verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!