Esan Akü
featured
  1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. En Büyük İhtiyaca Cevap

En Büyük İhtiyaca Cevap

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kas-Der Kâğıthane Şubesi tarafından ödüllü bilgi yarışması düzenlendi. 17 derneğin katıldığı yarışmada 8 dernek finale yükseldi. Final 9 Şubat’ta

Kastamonu dernekçiliğinin en anlamlı etkinliğine imza atıldı. Kas-Der Kâğıthane Şubesi öncülüğünde 2 Şubat Cumartesi akşamı Kâğıthane Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen ödüllü yarışmaya Kâğıthane sınırları içinde faaliyet gösteren 17 ilçe ve köy derneği katıldı. Yarışmanın jürisi, Mali Müşavir Yaşar Kızılkum, Kocaçam Köyü Derneği eski başkanı Selahattin Yıldırım ve gazetemiz genel yayın yönetmeni Hüseyin Karadeniz’den oluştu.

16 yaş üstü 51 yarışmacının yer aldığı iki grup halinde yarıştığı etkinlikte 8 dernek, rakiplerini eleyerek finale çıkmaya hak kazandı.

Finale çıkan dernekler şunlar:
Azdavay Cazibe Derneği, Azdavay Kerpiçlik Köyü, Azdavay Samancı Köyü, Çatalzeytin Çepni Köyü, Bozkurt Koşmapınar Köyü, Şenpazarlılar Derneği, Cide Loç Yöresi Derneği, Cide İlyasbey Köyü.

Yarışmanın finalinin 9 Şubat Cumartesi akşamı gerçekleştirileceği, kazananların ödüllendirileceği duyuruldu.

Soruların bir bölümü Kastamonu’ya ilişkindi
Kas-Der Kâğıthane şubesi tarafından organize edilen “Köyler Yarışıyor” bilgi yarışmasında yer alan 40 sorunun bir bölümü Kastamonu’nun tarih, kültür ve coğrafyasına ilişkin olurken, genel tarih, sanat, spor ve farklı alanlardan genel kültür soruları da yarışmada yer aldı.

Akın: Amacımız gençlerimizin kaynaşmasını sağlamak
Gerçekleştirdikleri yarışmayla ilgili açıklamada bulunan Kas-Der Kâğıthane Şube Başkanı Mehmet Akın, yarışmanın gençlerin birbirleriyle tanışmasını, kaynaşmasını ve kendilerine güven duymalarını amaçladığının altını çizen Akın, yarışmanın sonunda kazananların tablet bilgisayar, cep telefonu başta olmak üzere çeşitli hediyelerle ödüllendirileceğini belirtti. Akın, “Yarışmaya katılan ve destek veren tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Herkesi 9 Şubat akşamı gerçekleşecek final etabına bekliyorum” dedi.
Yarışmaya katılan dernekler

“Köyler Yarışıyor bilgi yarışmasına Kâğıthane’de faaliyet gösteren 17 köy ve ilçe derneği katıldı. Katılan dernekler şunlar: Azdavay Cazibe Derneği, Azdavay Kerpiçlik Köyü, Azdavay Samancı Köyü, Çatalzeytin Çepni Köyü, Bozkurt Koşmapınar Köyü, Şenpazar Derneği, Cide Loç Yöresi Derneği, Cide İlyasbey dernekleri finale kalırken. Yarışmada elenen diğer dernekler ise şöyle: Cide Baltacı, Şenpazar Derneği Gençlik Kolları, Bozkurt Kestanesökü Köyü, Bozkurt İbrahim Köyü, Bozkurt Kutluca Köyü, Cide Aydıncık Köyü,

“Bilmediğiniz şeyin sahibi olamazsınız”

Ödüllü Bilgi yarışmasının her aşamasında emeği bulunan ve yarışmanın koordinatörlüğün üstlenen Eğitimci-Yazar Erdoğan Ergin, yarışmanın ve bilginin önemine dair İSTAMONU’ya konuştu.Toplum olarak bilgiye aç olduğumuzu söyleyen Ergin, Kastamonulu gençlerin memleketleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasına üzülerek şahit olduğunu vurguladı. “Bilgiye kitaplardan, makalelerden derinlemesine ulaşmak yerine bize anlatılanlarla yetiniyoruz” diyen Ergin, “İlgimiz 140 karaktere sığdırılmış veya resimlerle süslenmiş bilgilere yöneliyor. Ancak bu ilgi bilgimizi arttırmaya yetmiyor” tespitinde bulundu.

Öğrencilerine ‘bilmediğiniz şeye sahip olamazsınız. Birileri gelir, öğrenir ve sahip olur’ şeklinde telkinde bulunduğunu aktaran Ergin, gençlerin Kastamonu’yu Kastamonu Kalesi’nden, Nasrullah Camii’nden ve Serdar Ortaç’tan ibaret sandığını ifade ederek, “Bilgi yarışmalarını bu çerçevede değerlendirirsek Cazibe Çalışma Grubu’nun başlatıp Kas-Der Kâğıthane şubesinin devam ettirdiği bu etkinlikler bir yandan çaresizliğimizi yüzümüze tokat gibi çarparken, diğer yandan ne denli doğru bir iş yapıldığının da göstergesi durumundadır. Lokal dernekçilikten bilgi dernekçiliğine geçişin evresidir. Şimdiye kadar çeşitli sebeplerle derneklerden uzak duran okumuş Kastamonuluların derneklerin içinde yer alması gerekmektedir. Bu etkinliklerin devam edeceğini umuyor, emeği geçen herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.

“Kastamonululuk bilinciyle hareket etmenin yolu bilgi sahibi olmaktan geçer”

Gazetemiz genel yayın yönetmeni Hüseyin Karadeniz ise gerçekleştirilen “Ödüllü Bilgi Yarışması” için şunları söyledi:“Yedi bin yıllık tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri içinde barındıran Kastamonu’muzun İstanbul’da bulunan gençlerimize daha iyi anlatılması ve doğru bilgilerle araştırmaya sevk edecek bu tür çalışmaları yürekten destekliyoruz. Emeği geçenleri elbette yürekten kutluyoruz.”

Gelişen ve değişen dünyada kaybolmaya yüz tutan birçok değerlerimizin olduğuna vurgu yapan Karadeniz, şu ifadelere yer verdi: “Kastamonululuk bilinciyle hareket etmenin en güzel yolu Kastamonu hakkında bilgi sahibi olmaktır ve Kastamonu’yu tarihi derinlemesine tanımaktır. İnanıyorum ki tarih bilincine sahip bir kimse, tarihi ölü bir geçmiş olarak değil, yaşayan, yaşamı anlamlandıran ve güzelleştiren canlı bir varlık olarak duyumsar.”

“Tarih, milletlerin boy aynasıdır”

“Tarih milletlerin boy aynasıdır. Kendimizi bu aynada nasıl görmek istiyorsak ona göre bir hayat idame ettirmeliyiz” diyen Karadeniz, şöyle devam etti: “Zira tarih, geçmişte yaşananların bugüne yansımasıdır. Fakat tarih yapanla tarih yazanın birbirlerine sadık olması, yazılanla yaşananın aynı düzlemde cereyan etmesi gerektiğini göz önünde bulunduracak olursak tarihinden ibret ve ilham alan geçlerin oluşmasını sağlamamız gerekir.
İstanbul’da çok sayıda var olan derneklerimizin bu tür bilgi yarışmaları yapmalarını önemsemekten başka çaremiz yok. Her şeyin sanallaştığı ve sıradanlaştığı bir ortamda Kastamonulu gençlerin Kastamonu tarihi ile ilgi daha kapsamlı bilgi sahibi olmaları için araştırmaya sevk edici için bu tür organizasyonları maddi ve manevi olarak destekleyeceğiz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü