featured

Cide Halkından imece usulü dergi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu’nun Cide ilçesinde 21 aydır yayın hayatını sürdüren Cide Dergisi, ilçe halkının imece usulü yardımlaşmasıyla çıkarılıyor

”Cidelilerin Sesi” sloganıyla yayın hayatına başlayan ‘Bağımsız Cide Dergisi’ kısa sürede okunan ve Türkiye’nin her tarafına gönderilen bir dergi olma özelliğini taşıyor. Dergi, 18 farklı ülkede yaşayan Cideli vatandaşlara da abonelik sistemi ile gönderiliyor.

Halk tarafından finanse edilen Cide Dergisi, düşük ücretle abone sayısını bin 400’ün üzerine çıkardı. Memleketlerinden uzakta yaşayan Kastamonulular, dergi sayesinde memleketlerinden haberdar olabiliyorlar.

Cide Dergisi İmtiyaz Sahibi Nurcan Şahin, kendisinin de düğün organizasyonları yapan bir esnaf olduğunu belirterek, işlerinden arta kalan zamanlarını dergiye ayırdığını söyledi.

“Cide’nin sorunlarının tartışılmasını sağladık”

Maddi imkânsızlıkların olması sebebiyle derginin baskı ve dağıtımında problem yaşadıklarını belirten Şahin, şöyle konuştu:

”Cide gibi bir ilçede 2 yılımız dolmadan bin 400 abone sayısına ulaştık. Bu bizim için çok iyi, reklam alarak, bunu finanse etmeye çalışıyoruz. İlçe esnafı, Cideli esnaflar ve iş adamları bu dergiyi ellerinden geldiği kadar destekliyor. İnsanların kahve köşelerinde hiç olmayacak incir çekirdeğini doldurmayacak şeyler yerine Cide’yi tartışmalarını hedefliyoruz. Dergideki bir haber üzerine 10 dakika konuşabiliyorlarsa, bu bizim için büyük bir başarıdır. Derginin yazılarını, haberlerini, fotoğraflarını esnaftan alıyoruz. Eleman olarak ücret giderimiz yok. Ben onlara ‘Cide neferleri’ diyorum. Cide için çalışan insanlar. Kimisi yazıyor, kimisi çiziyor, kimisi mizanpaj yapıyor, kimisi baskıda yardımcı oluyor. Bizlere ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar.

“Dergi ilçe için çok önemli”

Cide ilçesinde esnaflık yapan Mustafa Çetinkaya da, derginin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, derginin ilçenin sesi olduğunu söyledi. Dergiyi esnaflar olarak maddi manevi yaşatmaya çalıştıklarını belirten Çetinkaya, ”Dergiyi açıyorsun, Cide’de bir ay boyunca geçmiş her şeyi görebiliyorsun. Ayrıca dışarıdaki insanlarımız ilçemizden, Kastamonu’dan haber alıyorlar” dedi.

“Haftalık Cide Gazetesi çıktı”

Cide esnaf dergisi yine kendi bünyesinde haftalık olarak Cide Gazetesi’ni yayın hayatına soktu.Birinci sayısı ise geçtiğimiz hafta okurlarıyla buluştu. GAZETE İSTAMONU ailesi olarak yayın hayatında başarılar dileriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!