featured

Başkent’te Kastamonu Rüzgarı esti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Dernekler Federasyonu (KAS-DER-FED) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Başkent’te Kastamonu Günleri’ Kültür Merkezi’nde (AKM) renkli görüntülerle başladı.

Başkent’te Kastamonu Rüzgarı esti

Kastamonu Dernekler Federasyonu (KAS-DER-FED) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Başkent’te Kastamonu Günleri’ Kültür Merkezi’nde (AKM) renkli görüntülerle başladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yaptığı Kastamonu Günleri’nin açılışına; Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Mustafa Gökhan Gülşen, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Kasyö-Der Başkanı Güler Özkarar, Kaskon Genel Başkanı Selami Çelebioğlu, İstanbul Kas-Der Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu, Kastamonu ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve Başkent’te yaşayan binlerce Kastamonulu yer aldı.13 Mart Çarşamba günü başlayan tanıtım günleri 5 gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı. Ak parti genel başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş’ta Ankara Kastamonu günlerine katılanlar arasında ki yerini aldı.
Şen: Size en yakın 4 mevsim…
Açılış konuşmasını yapan KAS-DER-FED Başkanı Hasan Şen ‘Size en yakın 4 mevsim Kastamonu’ sloganıyla başlattıkları etkinlikle Kastamonu’yu her yönüyle tanıtmak istediklerini söyledi. “Kastamonu bir büyük huzur kenti” diyen Şen, “Kastamonu okunmayı bekleyen bir tarih, keşfedilmeyi bekleyen bir coğrafyadır. Ankara Kastamonu’ya en yakın büyük kenttir. Büyük şehirlerden bunalan huzur arayan herkesi Kastamonu’ya davet ediyoruz” dedi.
Çiçek: Kastamonu’ya vefa borcumuz var
Açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk milletinin daha fazla kaynaşmaya, buluşmaya, bir arada olmaya ve birbirini saygıyla kucaklamaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek Kastamonu günlerinin hemşerilerin bir araya gelmesi ve buluşması açısından önemli olduğunu söyledi.
Çiçek, “Biz büyük bir milletin mensubuyuz. Millet dediğimiz şey; sıradan insanların bir araya gelip oluşturduğu bir kalabalık değildir. Millet denilen şey, kültürü olan bir varlıktır. Bu kültürün yaşatılması gerekir. Ne yazık ki Türkiye çok değişik sebeplerden dolayı değişik kültürlerin istilasıyla karşı karşıyadır. Kültür alışverişleri elbette olabilir. Ancak kesinlikle bağımsızlığımızın sadece siyasi alanda olması yetmiyor. Kültürel ve ekonomik alanda da bağımsızlığımızı sürdürmemiz ve varlığımızı korumamız gerekiyor” dedi.
Çiçek, konuşmasında Kastamonu’nun tarihine ayrı bir parantez açarak Kastamonu’nun yakın tarihte de çok özel bir yeri olduğunu söyledi. “Kastamonu Şerife Bacı ve arkadaşlarının bağımsızlık mücadelesinin 7’den 70’e herkesin emek verdiği destek verdiği bir ildir” ifadelerini kullanan Çiçek, “Bu ülkede yaşayan herkesin Kastamonululara bir vefa borcu vardır. Herkesin bunun farkında olması lazım. Hepimiz bu millete mensubuz. Kastamonu bu milletin her güzelliğini yaşayan bir ildir. Bu milletin ne güzelliği, ne özelliği var diye düşünüyorsanız Kastamonululara bakmak yeterlidir” diye konuştu.
Stantları gezdi
Çiçek, açılış töreni sonrası AKM’nin içinde yer alan ve Kastamonu’ya ait yöresel ürünlerin olduğu stantları gezerek, ürünler hakkında stant sahiplerinden bilgiler aldı. Çiçek, halı dokuma tezgahının başına geçerek halı dokudu. Federasyon Başkanı Hasan Şen Çiçek’e etkinlik hakkında bilgi vererek katılımları için teşekkür etti.
Başkent’te Kastamonu günleri kapsamında Kastamonu’nun yöresel lezzetlerini de Ankaralılarla buluşturdu. Doğal, organik birçok tat, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki stantlarda yerini aldı. Yüzlerce yıllık yemek kültürüne sahip Kastamonu mutfağı, damak zevkine önem veren ziyaretçilerini ağırladı.
Ziyaretçiler, tarihi Kastamonu evinde ya da şark köşeli açık alanlarda Ecevit çorbası, etli ekmek, hamsi tava, banduma, çekme helvası, eğşili pilav, tirit, pancar pekmezi gibi yöresel lezzetleri tatma imkanı buldu.
Bahçeli’ye sarımsak hediye edildi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM eski Başkanı; Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de tanıtım günlerini ziyaret eden isimler arasındaydı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Kastamonu Dernekler Federasyonu (KAS-DER-FED) Başkanı Hasan Şen karşılayarak stantları gezdirdi, fuar hakkında detaylı bilgi verdi.
Bahçeli bütün stantları tek tek ziyaret etti, el emeği göz nuru yöresel ürünleri yakından inceledi.
AKM’deki vatandaşların Bahçeli’ye ilgisi yoğun oldu. Vatandaşların hatıra fotoğraf çektirme talebini geri çevirmeyen Bahçeli bol bol fotoğraf çektirdi. Her gittiği stantta Bahçeli’ye Kastamonu’ya özel çeşitli yöresel hediyeler de takdim edildi. El dokuması kilim, tarihi Kastamonu ev maketini alan Bahçeli, Kastamonu mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmayı da ihmal etmedi. Başkentte Kastamonu Günleri’nin ‘Sarımsak Güzeli’ Bahçeli’ye bir Taşköprü sarımsağını ikram etti. Bahçeli sarımsağı alarak teşekkür etti.
Şahin dokuma tezgahının başında

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı ve Antalya milletvekili Mehmet Ali Şahin, Kastamonu stantlarını tek tek gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Yöresel ürünlerden tadan Şahin, bir ara halı dokuma tezgahının başına geçti. Şahin dokumacı kadından işin inceliklerini öğrenek bir süre halı dokudu. Halı dokuma işlerinin artık daha teknolojik ve seri yapıldığını kaydeden Şahin, “Ancak, el emeğiyle üretilen ürünlere de önem verilmeli. Bunların satışının yapılabileceği alanlar oluşturulmalı” dedi. Tüm başkentlilerin Kastamonu Günleri’ni ziyaret etmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, etkinliği her yönüyle çok beğendiğini söyledi.

TRT Genel Müdürü Kastamonu Günleri’nde
Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katılan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Kastamonu’ya ait kültürel ve sanatsal öğelerle Kastamonu mutfağının yer aldığı stantları ilgiyle gezdi. Başkan Şen, Şahin’e yöresel ürünler hakkında bilgi verdi. Kastamonulular, gezisi sırasında tüm misafirperverliklerini göstererek Şahin’e çeşitli yöresel hediyeler takdim ettiler. Kastamonu’nun organik doğal ürünlerinden de bol bol tadan Şahin, Kastamonu’nun her yönüyle zengin bir kültüre sahip olduğunu ve bu kültürel zenginliğin başkentle sergilenmesinden çok memnun olduğunu söyledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!