featured

Güngören Belediye Başkanı Karaman:

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Cide Çataloluk Köyü Derneği (ÇADER ) Gençlik Kolları tarafından organize edilen kahvaltılı toplantıya katıldı. Karaman, burada yaptığı konuşmada, “Gencin boş vakti olmaz” diyerek gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Karaman, “Biz de genç olduk, bize de ‘gençliğinizi yaşayın’ derlerdi. Ama biz bunu yanlış anlar, gezer tozardık. Aslında öğle değilmiş, biraz yaşlanınca daha iyi anlıyorsunuz gençliğin kıymetini” sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer gençlik bugün sorun üreten bir organizmaysa sorundur. Çözüme katkıda bulunan mekanizmaysa çözümdür. Gençlerimizin bu ülkeye çok büyük katkısı vardır. Dolayısıyla aslında gençlik bu günü de şekillendirir.”

Karaman’ın konuşmasından pasajlar
Gençken kolay öğrenirsiniz, gücünüz yerindedir fazla çalışabilirsiniz. Gençken hareket kabiliyetiniz, bazı şeyleri değiştirme kabiliyetiniz farklıdır. Stabile olmazsınız. Dinamiksinizdir. Dolayısıyla gençken daha çok çalışmak daha çok öğrenmek, daha fazla şeyleri bünyeye almak gerekir.
“Hobi sahibi olmalısınız”
Gençlerin muhakkak bir hobi sahibi olması lazım… Bizim padişahlarımızın bile bir hobisi vardı. Kimisi yazar, kimisi şair, kimisi marangoz ustasıydı. Bakınız peygamberler tarihine; Peygamberlerimiz bile bir zanaatla anılırlardı. Biz gençlerden bunu rica ediyoruz.
“Boş zamanlarınızı ileride değerlendirin”
Hani boş zamanlarımızı değerlendiriyoruz diyoruz ya o boş zamanlar aslında dolu aktif zamanlar olmalı. Gençler çok okumalı, bu zamanda sadece tahsil yetmiyor, meslek sahibi olunmalı, hatta tek meslekte yetmez birden fazla meslek sahibi olunmalı. Ben hem mühendislik okuyordum hem de babamın yanında atölyede çalışıyordum. Bu sayede sınıftaki arkadaşlarımdan daha avantajlıydım; iş dünyasını, iç piyasayı biliyordum.Gençler olarak hangi okulu bitirirseniz bitirin çeşitli STK ve vakıflar aracılığıyla farklı alanlarda kendinizi geliştirebilir, yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Büyüklerimizden de bu konuda destek bekliyoruz.
“Ülkenin sizlere ihtiyacı var”
Bakın belli bir yaşa gelecek, evlenip yuva kuracaksınız. Çoluk çocuk sahibi olacaksınız. Artık işlerini yoluna koymuş yetişkinler olarak çok fazla boş zamanınız olacak. Ama şu anda bu ülkenin sizlere ihtiyacı var. Dünün gençleri olan bizlerden, ülkeyi yöneten jenerasyondan daha potansiyelli, daha iyi yetişmiş olmanız lazım. Yarının belediye başkanı, kaymakamı, milletvekili, bakanı, başbakanı sizlerin arasından çıkacak.
Türkiye hızla büyüyen bir ülke ve bu büyümeyi belli yaştakiler daha iyi görürüler. 2020 yılında Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip ülke olacağımızı Avrupalı bir bakan söylüyordu. O sadece söyledi ama biz buna yürekten inanıyoruz. Burada size önemli görevler düşüyor, sizler sizden sonraki nesillere daha iyi bir ülke bırakmalısınız.
Hangi işi yaparsanız yapın o işin en iyisini yapın. Bakın birçok kişi beğenmez çöpçülük derler ya hani, bütün süpürgecilerimiz çok iyi çalışıyor olsa, gayretli olsa, işlerini en iyi şekilde yapsa, memnun olmaz mıyız, mutlu olmaz mıyız bundan.
Bastırılmış potansiyel ve statüko…
Ülkemizde yaş belli bir seviyeye gelince dinamizm düşüyor. İnsanlar artık bazı şeyleri değiştirmekten korkar oluyorlar, statükocu oluyorlar. Bunun için gençler çok önemli.
Dünyada önde sayılan bazı ülkeler var. Güya ilerdeler, yüksekteler. Bu kafanıza takılacak şeyler değil. Nasip oldu ben çok uluslu şirketler de çalıştım.
Almanlar, Amerikalılar, Çinliler ve İskoçlarla çalıştım. Hiç de büyük değiller, bizim bastırılmış bir potansiyelimiz var. İşte bu potansiyelimizin üzerin den bu baskı kaldırıldığın da çok daha güçlü bir ülkeyiz. O ülkeler bugün gökyüzüne hâkim olan akbabalar, zihniyetleri de öyle. Sömürüyle ayakta kalan ülkeler.
Ama Türkiye genç bir kartal. Ve zamanla uçmayı daha iyi öğrendiğinde ki siz geçlerin sayesinde gökyüzünün hâkimi olması kaçınılmaz. Sizden ricamız; uçmayı iyi öğrenin ve iyi çalışın.
Kastamonu
Bu ülkede ve bu topraklarda Kastamonu çok büyük âlimler yetiştirmiştir. Çok büyük devlet adamları yetişmiştir. Sizlerden de bu beklentimizi unutmayın. İnşallah bu gençlerimizde dernek yönetiminin katkısıyla devlet kadrolarında yöneten, siyaset kadrolarında aktif, ülkeye yön veren konuma getirmek için desteklerini sunarlar.
Gençlik kollarına teşekkür
Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, konuşmasının sonunda ÇADER’e ve Gençlik kollarına teşekkür etti. “Böyle bir toplantıya ev sahipliği yaptığı için Gençlik kolları başkanı Engin Görgülü’ye ve ekibine teşekkür ediyorum” diyen Karaman,
Onlara her türlü desteği veren, millet, vatan, bölge, inanç ve memleket kavramı aşılayan Sayın ÇADER Başkanım İbrahim Sargın ve yönetimine de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
Kentsel Dönüşüm
Güngören de ikamet edenlerin merak edecekleri düşüncesiyle kentsel dönüşümle ilgili de bilgi veren Karaman şunları söyledi: “Güngören de olanlar belki bu konuyla ilgili bir iki cümle söylememizi isteyeceklerdir. Güngören gibi merkez ilçelerde ve her yerde eğer kentsel dönüşüm yapmak istiyorsanız birtakım fedakârlıklar yapacaksınız. Bu fedakârlık ya maddi katkı olabilir, ya da arka daire metrekarelerinden fedakârlık olur. Güngören’de bu konuda çalışmalar yapıyoruz. 100 metrekare dairesi olan 75 metrekareye razı olur, 25 metrekareden feragat ederse, ya da 25 metrenin maddi payını öderse dönüşüm yapmak mümkün…”
Toplantıya katılanlar arasında: Güngören Akparti İlçe Başkanı Ercümen Sever, Kas-Der Başkan Yardımcısı Fikri Aytekin ve ÇADER Dernek Başkanı İbrahim Sargın ve çok sayıda dernek üyesi hazır bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!