featured
  1. Haberler
  2. GENEL
  3. BAKLİYAT KÖYLERİNDE VERİMLİLİK ARTIYOR

BAKLİYAT KÖYLERİNDE VERİMLİLİK ARTIYOR

Türkiye'nin önde gelen bakliyat üreticisi ve markası olan Reis Gıda sürdürülebilir tarım vizyonunu genişleterek büyütmeye devam ediyor.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde başlattığı “Bakliyat Köyleri” projesine bir yenisini daha ekleyerek, Ordu ilinin Akkuş ilçesinde coğrafi işaretli ve organik şeker fasulyesi üretimine başladı. Proje kapsamında yerel toplulukları destekleyerek, özellikle kadın ve genç çiftçiler başta olmak üzere yerel üreticileri güçlendirmeyi ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik etmeyi hedefliyor.

Bakliyat tüketiminin ve üretiminin arttığı günümüzde, yerel üreticiyi destekleyen, toprakların korunmasına ve tarımsal üretim çözümlerine katkıda bulunan, çiftçilere gerekli eğitimleri sağlayarak ekonomik faydalar sunan projeler ile üretim gerçekleştirdiklerini ifade eden Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis, Akkuş’taki törende yaptığı konuşmada, “Her tohumumuz sürdürülebilir ve sağlıklı bir gelecek için atılmaktadır. Bugün Akkuş Ceyhanlı köyünde ekilen her bir tohum, bizim için yalnızca bir ürün değil, aynı zamanda sürdürülebilir ve sağlıklı bir geleceğin teminatıdır, gelecek nesillerimiz için bereketli yarınların müjdecisi olacaktır. Yerel çiftçilerimizin gelirlerini arttırmak amacıyla sözleşmeli üretim modelimizi genişletiyoruz. “Tarladan Sofranıza Sürdürülebilir Lezzet” vizyonu çerçevesinde geliştirdiğimiz sözleşmeli üretim modelimiz, çiftçilere ekonomik güvence sağlarken, aynı zamanda tarım teknikleri konusunda eğitimler sunuyor” dedi.

Reis Gıdanın bu projedeki en temel amaçlarından yerel tohumların korunması ve yerli üretimin teşvik edilerek üretimin artırılması olduğunu belirten Reis; “Akkuş şeker fasulyesinin önceki yıllarda 5-10 ton kadar üretimi yapılırken şimdi 947 tonlara kadar ulaşan bir üretim yapılmaktadır. Coğrafi işareti 2010 yılında alınan fasulyenin şimdi dünyaya tanıtımı ile birlikte üretimi de daha fazla artacağı öngörülmektedir.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!