Bakan Babacan:Kastamonu’yu Değil, Dünya Ekonomisini Anlattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu valiliği öncülüğünde ‘Dün Üsküdar’a kadardık, bugün dünyanın her yerindeyiz’ sloganıyla düzenlenen ve 700 davetlinin yer aldığı iftar programının onur konuğu Başbakan yardımcısı Ali Babacan’dı.

Geçtiğimiz Cuma akşamı Kandilli Cemile Sultan Korusu’nda Kastamonu Valiliği öncülüğünde Kastamonu Kalkınma Vakfı (KKV), Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) ve Kastamonu Genç Çalışma Grubu tarafından iftar daveti düzenlendi. Davetin onur konuğu, Başbakan yardımcısı Ali Babacan oldu. Ev sahibi sıfatıyla Kastamonu valisi Erdoğan Bektaş ve KASİAD başkanı Ayhan Aslan’ın yanı sıra çok sayıda siyasetçi, bürokrat, işadamı ve STK temsilcisinin katıldığı iftar yemeği, farklı alanlardan çok sayıda insanın bir araya geldiği birlik beraberlik atmosferine sahne oldu.

Genç Çalışma Grubu başkanı Sadettin Çay’ın sunumuyla başlayan ve dış mekânda havuzun etrafına kurulan masalarda ağırlanan konuklara iftar vakti öncesi Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahi dinletisi sunuldu. Okunan ezanla birlikte iftar yemeğine geçildi. Yemek sonrası yapılan protokol konuşmaları, KKV danışma kurulu başkanı Remzi Gür’ün açılış konuşmasıyla başladı.

Remzi Gür: “Kalkınmayı sağlamak hepimizin görevi”

Konuşmasında, KKV’nin kurulma aşamasını ve gelinen noktayı değerlendiren Gür,”1992 yılında kurulan KKV (Kastamonu Kalkınma Vakfı) ‘nin kuruluş amacını, Kastamonu’nun kalkınmasına öncülük etme, katkı sağlama olarak belirtti. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplantılarda alınan kararla KKV Danışma Kurulu’nu oluşturduklarını ve yollarına daha koordineli bir şekilde devam ettiklerini ifade eden Remzi Gür, ”Sanayi de ve ulaşımda geri kalmış Kastamonu’muzun kalkınmasını sağlamak hepimizin görevidir” dedi.

Vali Bektaş: “Hükümetin desteğine ihtiyacımız var”

KKV doğal başkanı Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ise konuşmasına, ”Sayın başbakan yardımcımız ve değerli konuklar, gönül soframıza hoş geldiniz” diye başladı. Kastamonu’nun geri kalmışlığında altyapıyı çözmeden üstyapıyı inşa etme yaptıkları çalışmalarla gidermeye çalışmanın da etkisi bulunduğunun altını çizen Bektaş, 2000’li yılların başında ülkenin tümünde gözlenen büyümeden Kastamonu’nun payına düşeni alamadığını, ancak son yıllarda gerek sanayi, gerek, turizm ve gerekse ulaşım konusunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Hükümetten destek talep ettiklerini belirten vali Bektaş, ”Sayın başbakan yardımcımız, verdiğiniz desteklerden dolayı sizin nezdinizde hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak Kastamonu olarak bazı ihtiyaçlarımız var; kırsal altyapı konusunda çok eksiğimiz var. 9300 Km’lik köy yolunun yalnızca %17-18’i asfalt kaplı. Bu konuda ve İnebolu limanının fonksiyonel hale getirilmesi konusunda desteğinizi bekliyoruz” dedi.

Babacan: “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız”

İftar davetinde son olarak Başbakan yardımcısı Ali Babacan söz aldı. Sözlerine, “Burada Kastamonulularla birlikte olmaktan mutluyum” diye başlayan Babacan, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel anlamda önemli bir şehir olduğunu, muhtelif kereler Kastamonu’yu ziyaret ettiğini hatırlattı.
Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Kastamonu’nun da ihtiyaçları olduğunun farkında olduklarını söyleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan şöyle devam etti “Kazanmadan harcamak olmaz, ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Dün zengin olan ülkeler bu aralar darlık içinde. Bunda onların ataleti önemli rol oynuyor. Şu an ekonomide en önemli kural ayağını yorganına göre uzatmadır. Her ülke hak ettiği miktarda harcamalı. Harcamaları hak ettiği miktarı aştığı halde bunalımlar ülkeleri vurur.” Avrupa ve dünya ekonomisini de değerlendiren bu konuda kaygıları olduğunu belirten Babacan,
“Bu aralar ABD ve Avrupa’nın yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde de sorunlar var. Çin’de büyüme tahminleri aşağı indi. Hindistan’da ciddi bütçe açığı var, devalüasyon oldu. Brezilya’da ekonomik büyüme durdu. Biz, burada tedbiri alıp doğru adımlar atacağız. Karşımıza ne çıkarsa çıksın korkmayacağız. Böyle bir ortamda bizden ve Merkez Bankası’ndan kimi beklentiler var, ama bizler ihtiyatlı olacağız. Hiçbir biçimde taviz vermeyeceğiz. 10 senede geldiğimiz konum şu ya da bu sebeple sıkıntıya girerse, geri gidiş başlarsa bunun sorumluluğu ağır olur. Onun için biz, bulunduğumuz ortama bakmayacak, sıkıntılı tablolara karşı tedbirliği olacağız. Böylece dışarıda olup bitenlerin etkisi sınırlı kalacak” diye devam etti. Büyüme hedefine ilişkinde açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2011 Ocak ayında hane halkının önemli bölümünün gelirinden daha fazla harcadığını belirterek; “Yani borçlanıyorlar. Evet, şu an refah artıyor, ama artan borç da bir gün vurur. Hem sosyal yapıyı hem devletin güvenilirliğini zedeler. Onun için 2012’de büyüme oranı yüzde 4 olacak.” dedi. Son olarak, 2008 bunalımının tam anlamı ile bertaraf edilemediğine değinen Babacan, “Tam 4 sene oldu, bu dilimde Avrupa’da istihdam geriledi. Buna mukabil biz, 3 milyon 900 bin ilave istihdam oluşturduk. Bunun kıymetini bilmeli, dikkatli ve temkinli gitmeliyiz.” uyarılarında bulundu.
Konuşmaların ardından Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Kastamonu Kalkınma Vakfı Danışma Kurulu Başkanı Remzi Gür ve Kastamonu İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Aslan, günün anısına Ali Babacan’a içinde Kastamonu yöresine ait el sanatları olan, Kastamonu el işçiliği ile yapılmış ağaçtan sandık hediye etti. Daha sonra başbakan yardımcısı Ali Babacan’dan bazı isimlere plaket takdim etmesi rica edildi; İÇDAŞ yönetim kurulu başkanı Bayram Aslan’ın rahatsızlığından dolayı katılamaması nedeniyle onun adına oğlu Orhan Aslan, Kastamonulu sanayi devi Hasan Çolakoğlu, İnce Denizcilik yönetim kurulu başkanı Bedri İnce, RAMSEY CEO’su Hüseyin Doğan, BEST Yapım’ın sahibi Serdar Güzelaydın, Yılmaz Redüktör yönetim kurulu başkanı Enver Yılmaz, İMES Sanayi Sitesi yönetim kurulu başkanı Kemal Akar plaketlerini başbakan yardımcısının elinden aldılar.

İftar davetine katılan isimler:

AK Parti Kastamonu milletvekili M. Gökhan Gülşen, AK Parti İstanbul milletvekilleri Dr. Haldun Ertürk, Mihrimah Belma Satıroğlu, Nurettin Nebati, AK Parti Bitlis milletvekili Vedat Demiröz, Kastamonu Üniversitesi rektörü Seyit Aydın, DİB eski başkanlarından Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ve işadamları; Hasan Çolakoğlu, Sudi Topal, Adnan Dalgakıran, İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar, İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, BJK spor kulübü başkanı Fikret Orman, Eresin Otel yönetim kurulu başkanı Mithat Eresin ve çok sayıda davetli katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!