featured

İnebolulu Kemal Aydın’ın Dramı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

5 yıl önce sol bacağını kaybeden Kemal Aydın her ikisi de felçli olan anne babasıyla birlikte yaşıyor… İdrar yapma zorluğu var… Üstüne üstlük bir de 1,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış… Yardım etmek isteyen hayırseverler için Kemal Aydın’ın GSM numarası: 05432817652

36 yaşındaki İnebolulu Kemal Aydın yürüme engelli bir hemşerimiz… İnebolu ilçe merkezinde yaşıyor… Onun yürek burkan dramı 3 yaşında başlamış. 3 yaşındayken kemik erimesi hastalığı teşhisi konmuş. 1996 yılına kadar zor da olsa yürüyebilen Kemal Aydın, artık hiçbir şekilde yürüyemez hale gelmiş. 5 yıl önce, 2007 Mayıs’ında sol bacağı diz hizasından kesilmiş. Maalesef aynı tehlike sağ bacakta da söz konusu. Tek isteği akülü bir engelli arabasına sahip olmak ve en azından istediği zaman dışarı çıkıp gezebilmek… Bir sorup bin ah işittiğimiz Kemal Aydın’ın dramı bu kadarla da kalmıyor; anne ve babasının felçli olduğunu, onların bakıma ihtiyacı varken bir de kendisinin onlara yük olmasının ruhunun derinliklerinde yarattığı acıyı ses tonundan anlamak mümkün. Nasıl geçiniyorsunuz diye soruyoruz; ‘babasının emekli maaşı olduğunu ama bu maaşın geçinmelerine ve tedavi masraflarına yetmediğini’ söylüyor. Bir akraba evliliği çocuğu olan Aydın’ın anne babası teyze çocukları… Her akraba evliliğinden doğan çocuk bedensel veya zihinsel engelli doğmaz elbet ama bir ihtimal her zaman var; hem de yüksek bir ihtimal. 3 ablası var Kemal Aydın’ın 3’üde sağlıklı, evli, çocuk sahibi… Ama kader ablalarına gösterdiği cömert yüzünü Kemal Aydın’dan esirgemiş. Doğuştan bahtsız olan Aydın’ın bir sorunu da, idrarını yapamamak… Mesane yapışması nedeniyle hasta bezi kullandığını ve bu bezleri tedarik edecek para bulamadıklarını anlatıyor.
Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir derdi daha var talihsiz adamın; ucuz olduğu için aldığı bir kaçak sigara başına büyük iş açmış… Çıkarıldığı mahkeme de 1 yıl 8 ay hapis, 500 TL para cezasına çarptırılmış. Cezası 5 yıl süreyle aynı veya benzer suçu işlememek kaydıyla ertelenmiş.
Soruyor Kemal Aydın; “Bu ülkede her türlü yolsuzluğu, hırsızlığı yapanlar elini kolunu sallayarak gezerken, büyüklerimiz savunmasız bir engelli vatandaşına nasıl bu kadar katı olabiliyor?”

Hemşerilerine ve tüm insanlığa sesleniyor Kemal Aydın; “Akülü engelli arabam olsun istiyorum. Hayırsever vatandaşlarımızdan temel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz maddi destek bekliyorum. Eğer mümkünse bir dizüstü bilgisayarım olsun istiyorum.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!