ARTIK ÇUVAL GİYSENİZ YAKIŞACAK!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonulu Modacı, stilist Özlem Yıldız, giyim sektöründe tasarladığı birbirinden ilginç ve orijinal ürünleriyle dikkat çekiyor.

TSD Kastamonu Sakatlar Derneği Tekstil Atölyesi’ni adeta bir üretim merkezi haline getiren Yıldız, tasarımlarına burada hayat veriyor.

Gazi Üniversitesi Moda Tasarım Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra Sakarya Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında Yüksek Lisans yaparak modacılık bilgisini işletmecilik sektörüne taşıyacak akademik alt yapıya da kavuşan Özlem Yıldız, Sakatlar Derneği bünyesinde Kastamonu’nun geleneksel dokumalarına ve çuvalına adeta yeniden hayat veriyor!

Uzun yıllardır masa örtüsü ve perde konseptinde sıkışıp kalan dokumalarımızı birbirinden şık, birbirinden güzel ve birbirinden dikkat çekici tasarımlarla bayan ve erkek gömleklerine taşıyan modacı – stilist Özlem Yıldız, aynı zamanda taş baskıyı da sofra örtüleri esaretinden kurtaran tasarımlar yapıyor.

TSD Şube binasındaki tekstil atölyesinde halen 20 kursiyere hem eğitim verdiklerini hem de üretim yaptıklarını ifade eden Özlem Yıldız: “ BİSSE’ye “Moni” markasıyla yüzde yüz pamuklu Kastamonu dokumasından yaptığımız gömleklerin numunesini sunduk. Yıllardır masa örtüsü ve perde konseptinde sıkışan dokumalarımıza yeniden hayat vermeyi hedefliyoruz.” Dedi.

Üretim atölyesindeki çalışmalara da değinen Yıldız; “Şu anda Bursa’da bir firmanın 500 adet iş pantolonu siparişini yapıyoruz. Bundan önce de yine Bursa’dan bir firmaya 600 adet iş gömleği siparişi yaptık ve teslim ettik. Burada hem eğitim veriyoruz hem üretiyoruz hem istihdam sağlıyoruz.” vurgusu yaptı.

TSD Kastamonu Şubesi ile birlikte çalışmaya nasıl başladığını da aktaran Yıldız; “ Ben bir modacıyım, stilistim. Bu işin eğitimini aldım. Bununla yetinmedim “mesleğimi Türkiye ve dünya piyasasında en iyi şekilde nasıl endüstriye dönüştürürüm” sorusunun ilmi cevabı için İşletme üzerine yüksek lisans yaptım. Modayı, elbise dikmeyi, yeni tasarımlar yapmayı seviyorum. Ve yeteneğimin olduğu alanda memleketime hizmet etmek istiyorum. Bu yüzden projelerimi, ürettiğim ve üretmeyi hayal ettiğim tasarımlarımı Kastamonu’da bir çok kişi, kuruluş ve kuruma aktardım. Maddi bir beklenti içinde olmadım. Sadece yeteneğimi ve mesleki bilgimi aktarabileceğim, projelerimi hayata geçirebileceğim bir zemin aradım. Bütün kapılar yüzüme kapandığında ve artık ümidimi tamamen kaybettiğim bir anda TSD Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu ile karşılaştım. Projelerimi anlattığımda hemen sahip çıktı ve desteğini hiç esirgemedi.” Derken, yakın bir zamanda 200 kişinin istihdam edileceği bir atölyeye kavuşacaklarının müjdesini de verdi.

Evinde atıl vaziyette oturan, yaptığı kısıtlı tırnak bağı, oya vs. işlerle meşgul olan bayanları üretime, istihdama ve memleket ekonomisine katkıya aktif olarak etki eden bireyler yapacaklarını ifade eden Yıldız; “İnsanlara çuval giydirecek ve çuval giyse yakıştıracağım.” Diyerek de oldukça büyük bir iddia ve projenin özetini yaptı.

Bugüne kadar köylerimizde buğdayı, arpayı doldurduğumuz, bildiğimiz tiliz çuvalını birbirinden güzel modellerle bir sanat harikasına dönüştürmeyi başaran Yıldız, Kastamonu kimliğine de oldukça değişik giyim trendi sunmanın heyecanını yaşıyor.

Artık “çuval giyse yakışıyor” sözünü gerçek kılan model ve tasarımlarıyla tiliz çuvalını moda dünyasına kazandıran Yıldız’ın bu tasarım ve projesi Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!