Anadolu Meclisi’nden 2. Nasrullah meydanı çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Anadolu Meclisi”nin bu haftaki konuğu Kastamonululardı. Programda Esenler havaalanı mahallesinde oluşacak bir meydana Nasrullah Meydanı ismi verileceği müjdesi damga vurdu.

Etkinliğe, İstanbul Milletvekili Haldun Ertürk, Eski Kastamonu Milletvekili Fethi Acar, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, TSE Başkanı Hulusi Şentürk, İmes Yönetim kurulu başkanı Kemal Akar, İşadamı ve siyasetçi Mehmet Umur, Kaskon genel başkanı Selami Çelebioğlu, Kas-Der genel başkanı Latif Çilingiroğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Ak Parti ilçe başkanı Umut Özkan, eski milli futbolcu ve Avrupa gol kralı Tanju Çolak, gazetemiz imtiyaz sahibi ve Dev-Der- Fed Başkanı Yaşar Kayacan ile 2bin’e yakın Kastamonulu katıldı.

“Kastamonulu kardeşlerimizin desteği önemli”
Anadolu Meclisi’nin proje mimarlarından olan Esenler Belediyesi Başkan danışmanı Mehmet Kaya’nın sunumuyla başlayan programda, protokol üyeleri de birer konuşma yaptı.
Kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu “Anadolu meclisimizin bu akşamki konukları Kastamonulular. Bilindiği gibi meclis, bir araya gelme ve karar alma yeridir” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi. “Esenler İstanbul’un merkezi noktasında küçük bir Anadolu’yu andıran Türkiye’nin özetidir adeta… Esenler’de nüfus bakımından ve 35 dernekle temsil edilen Kastamonulu hemşerilerimiz Esenler’in demografik yapısının en önemli unsurlarından birisidir.
Kastamonulu kardeşlerimizin doğdukları yere gösterdikleri vefanın benzeri olarak, doydukları yere de vefa göstermeleri açısından dikkatinizi Esenlere çekmek isterim. Esenler’deki değişime ve dönüşüme Kastamonulu kardeşlerimizin bildiğimiz desteğini tazelemek önemlidir.”
On iki bin “Kadına Özel” boğaz turu
Göksu, “Hepimiz bu şehrin gönüllü taşıyıcıları olursak bu şehri kalkındırmış oluruz. Esenler’in kalkınmasına ve halkımızın yaşam standartlarına katkı sunma çabamıza güçlü bir el olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bu vesileyle de 8 Mart Dünya Kadınlar gününüzü canı yürekten kutluyorum ve bir müjde daha vereceğim önümüzde ki yıl 8 Martta Esenler’deki 12 bin ev hanımımızı kapılarından alıp boğaz turunda çay ve simitle ağırlayacağımızı şimdiden müjdeliyorum. Kadın bir toplumun mihenk taşıdır, süsüdür”dedi.
Çakma Kastamonulu latifesi
Göksu, TSE Başkanı Hulisi Şentürk’ün kendisine ‘Çakma Kastamonulu’ diyerek latifede bulunduğunu belirterek Sayın Başkanıma Kastamonulu olmanın belgesini göster dedim gösteremedi. Gösteremez. Ben gösteririm, çünkü meclis kararıyla Kastamonuluyum. Belgesi var belgesi… Kastamonulu çok kadim dostlarım var. Kastamonu valimizde bizim aynı yurtta kaldığımız ağabeylerimizden. İnsan tuz gölüne batar ve tuz olur. Bizde Kastamonu gölüne battık Kastamonulu olduk elhamdülillah” dedi.
Esenlere Nasrullah Meydanı
AK Parti İstanbul Milletvekili Haldun Ertürk’ün konuşması esnasında “Sayın başkanım az önce Kastamonu ve Kastamonulularla yoğun bağını anlatırken Kastamonuluların yoğun yaşadığı Esenler’de onlara Kastamonu’yu hatırlatacak bir eserin yada ismin olması gerektiğini söylemesi üzerine tekrar söz alan Başkan Göksu,
“Nasrullah meydanını çok iyi biliyorum beş saat konuşma yaptığım ve suyunu içtiğimiz tarihi ve inanç turizmi açısından önemli bir yer olarak hafızama kazınmıştır. Esenler’de kentsel dönüşüm içerisinde yer alan Havaalanı Mahallesi’nde oluşacak olan alanın adına ‘Nasrullah Meydanı’ ismini vereceğiz” müjdesi salondan büyük alkış aldı.
Tanju Çolak Sürprizi
Programın sonlarına doğru salona alkışlar eşliğinde giren ve bir döneme Avrupa gol kralı olarak damga vuran eski milli futbolcu Tanju Çolak’ın kendisine gösterilen yoğun ilgiden hayli memnun olduğu gözlendi. Konuşmasında Kastamonulu çok dostunun olduğunu ve onlarla dostluk kurmaktan ve bir arada olmaktan hiç pişman olmadığını söyleyen Çolak, “Dostluk kavramına sadık ve liyakatli insanlar topluluğu olmalarından dolayı şanslıyım” dedi.
Programda 1453 İstanbul Kastamonuspor Kulübü oyuncuları sahneye çağrılarak tanıtıldı. Gece yoğun katılımın yaşandığı ve hoş görüntülerin oluştuğu bir gece olarak hafızalara kazındı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!