Esan Akü
featured
  1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Yumaklı, Düzce’de İncelemelerde Bulundu

Yumaklı, Düzce’de İncelemelerde Bulundu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batı Karadeniz bölgesini etkisi altına alan sağanak yağış Düzce’de büyük hasara neden oldu. Kastamonulu hemşerimiz Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sel felaketini yaşayan Düzce’de inceleme yapmak üzere kente geldi.

Bakan Yumaklı ilk olarak Düzce Valiliğine gelerek burada ilgili kurum müdürlerinden bilgi aldı.

Tarım Bakanı Yumaklı’nın sel felaketine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yumaklı; “Yeni yağış döneminin geleceği mayıs sonuna kadar olması gerekir. Ülkenin gündeminden sel ve taşkın konusunu çıkarmamız gerekir. Bazı kurumların elbette rakamları var, çok fazla boğmak istemiyorum ama makine, ekipman itibarıyla hem de çalışan arkadaşlarımız itibarıyla herhangi bir eksiğimiz yok hatta fazlamız var. An itibarıyla Düzce için yağış anlamında bizim beklediğimiz bir risk söz konusu değil. Bu süreç içerisinde depremde çok ağır bir yük taşımış olan DSİ’nin yeşil karıncaları sahada. Devlet kurumlarının tamamı, kamu kurumları ülkemizdeki afetlerle ilgili hareket kabiliyetinin ne kadar gelişmiş olduğunu olaylara müdahaleden görmüş oluyoruz. Ben bu süreç içerisinde etkilenen çiftçilerimize, vatandaşlarımıza tekrardanren geçmiş olsun diyorum” şeklinde konuştu.

Sel ve taşkınlarla ilgili afetlerde herhangi bir şekilde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarıyla ilgili 2023’ün sonuna kadar geçerli Cumhurbaşkanı kararnamesinin devam ettiğini söyleyen Yumaklı; “Dolayısıyla bütün çiftçilerimizin üreticilerimizin, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası kredileri ile ertelemelerini başvuru halinde yapmaları mümkün. Ekstra karar almaya gerek yok. Düzce’de de Tarım İl Müdürlüğü’müz çalışma yapmaya devam ediyor. AFAD tespitlerini yapmaya devam ediyor. Sonucunda oluşan hususlar kendi mecralarında devam edecek.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü