featured
  1. Haberler
  2. YEREL
  3. Valla Kanyonu’nda dağcılar için önlem

Valla Kanyonu’nda dağcılar için önlem

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pınarbaşı Valla Kanyonu’nda dağcıların mahsur kalması ve kaybolmasını önlemek amacıyla 23 hassas
nokta, fosfor özelliği sahip levha ve renkli sprey boyayla numaralandırıldı.

Kastamonu Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Valla Kanyonu’na doğa sporu tutkunlarının ilgi duyduğu, kanyonda kaybolma ve mahsur kalma vakalarının görülmesi üzere İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Jandarma Arama Kurtarma Timi (JAK) ve Ulusal Kurtarma Ekibi’nin 9-16 Eylül tarihlerinde ”kayıp arama, yön bulma, suda arama ve kurtarma” eğitimi yaptığı belirtildi.

Kanyona profesyonel kılavuz ve gerekli malzeme olmadan giren kişilerin hayati tehlike yaşadıklarının belirlenmesi üzerine kritik bölgelerin krokisinin hazırlandığı anlatılan açıklamada, ”Kanyon içinde 23 hassas nokta, 500-600 metre aralıklarla fosfor özelliğe sahip levha ve renkli sprey boyalarla numaralandırıldı. Kanyona girecek kişilere kolaylık sağlanması amacıyla tehlikeli bölgeler, ilerleme istikametleri, kamp alanları, akıntının fazla olduğu alanlar ve telefonun çekebileceği bölgeler sprey boylarla işaretlendi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 19 Ağustos’ta kanyonda kaybolan Anıl Bakar’ın bulunabilmesi için AFAD ve JAK’ta görevli 10 personel ile 2 kılavuzun bir süre önce 3 günlük çalışma yaptığını ancak dağcının izine yine rastlanılmadığı kaydedildi.

-Valla Kanyonu’ndaki olay-

19 Ağustos’ta 112 Acil Servis hattını arayan bir kişi, Valla Kanyonu’nda 5 arkadaşıyla mahsur kaldıklarını, arkadaşlarından birinin boğulduğunu, birinin yaralandığını belirtmesi üzerine ekipler seferber olmuştu.
Kriz masasına bağlı ekipler, bölgede yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucunda kayıp dağcılara 20 Ağustos’ta ulaşmış, Valla Kanyonu girişinde bekleyen ambulanslarla Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Azdavay Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı.
Kayıp Anıl Bakar’a ulaşmak için başlatılan arama çalışmalarından sonuç alınamamıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü