featured

Tosya’da pirinç hasadı başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarihi ipek yolu üzerinde Devrez çayı kenarında yer alan verimli topraklarda yıllardır pirinç üreten çiftçiler, Şarıkılçık, Yaşar ve Osmancık cinsi pirinçlerin hasadına başladı.

Pirinç hasadı yapan çiftçileri ziyaret eden Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, Atatürk’ün Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının Tosya’ya kurulması için 1925 yılında talimat verdiğini ve kendi enerjisini kendisi üreten bu fabrikanın açılışını bizzat Mareşal Fevzi Çakmak tarafından yapıldığını vurgulayarak,”Tosyamızda çok eski yıllara dayanan zamandan bu yana pirinç üretimi yapılmaktadır. İlçemizde üretilen pirinçler, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da aranan bir ürün haline gelmiştir. Kaymakamlık olarak ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde, Tosya’ya has pirinç çeşitlerine mahreç almak için çalışmalar yapıyoruz” ifadesini kullandı.
İlçe genelinde ekilen Tosya pirincinin, Devrez ovasında yer alan verimli topraklarda yetiştiğini dile getiren Türköz,”Tosya pirinci, yetiştiği coğrafya avantajlarını da arkasına alarak, özellikle, kalite ve lezzet açısından kendine has bir marka olma imkanını elde etmiştir. Çiftçilerimizle birlikte yaptığımız çalışmalar sayesinde, ilçemizde eskiden olduğu gibi daha çok alanda pirinç ekilmesini ve bu sayede çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.
Çevlik Köyü’nde çeltik hasadı yapan çiftçi Ahmet Kalaycı ise şunları kaydetti:
”Köyümüzde bulunan çeltik tarlalarında ailelerimizin geçimini temin etmek için pirinç üretimi yapıyoruz. Çok zahmetli olan pirinç üretimi, teknolojinin gelişmesiyle artık daha kolay bir hal aldı. Teknolojiyi, tecrübelerimize harmanlayarak ürettiğimiz pirinçlerimizin hasadına başladık. El emeği göz nuru pirinçlerimiz inşallah, pazarda hak ettiği değeri bulur ”dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!