featured

Tosya’da ”Diş Sağlığı” konferansı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tosya ilçesinde, öğrencilere yönelik ”Diş Sağlığı” konulu konferans düzenlendi.

Özel bir dershane tarafından Tosya Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen konferansa, Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, Tosya Belediye Başkan Vekili Ahmet Baş, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Kaymakam Türköz, konferansta yaptığı konuşmada, diş ve diş eti hastalıklarının en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını söyledi.
Bireylerin fiziksel sağlığının vücuttaki tüm organ ve dokuların sağlıklı olması ile mümkün olduğunu ifade eden Türköz, şöyle konuştu:
”Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler, bireyin vücut sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından korumada, öncelikle kişiler kendi sağlıklarının bilincinde olmalı ve çocuklarına, düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimine gitme alışkanlıklarını kazandırması gerekmektedir. Diş ve diş eti hastalıkları önlenebilir, kontrol edilebilir ve davranışla iyileştirilebilir hastalıklar grubuna girmektedir. Alınacak koruyucu tedbirlerle hastalık oluşmadan önlenebilmektedir. Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda eğitmek ve onlara örnek olmak bizim en önemli görevimizdir.”
Diş Doktoru Özge Çetin ise dişlerin sindirim sisteminin başında besinlerin ufalanıp parçalanmasına, koparılmasına yardım ettiğini vurgulayarak, dişleri destek dokularının koruduğunu ve gelişmesini sağladığını belirtti.
Dişlerin, konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağladığını belirten Çetin. şunları kaydetti.
”Çürük ve kayıp dişlerle yemek yiyemeyiz, rahat konuşamaz ve dilediğimiz şekilde gülemeyiz. Dişlerimizi korumalıyız, dişlerimizi fırçalamadığımız zaman mikroplara maruz kalırız. Mikroplar dişlerdeki çukurcuklara yerleşir, tükürüğümüzdeki mikroplarla birleşir ve dişlerimizin üzerine yapışarak zararlı asitler ve maddelerle dişlerimizi çürütürler. Onun için dişlerimizi mutlaka düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamalıyız. Ağzın su ile çalkalanması mikrop tabakasının temizlenmesini sağlamaz. İhtiyacımız olan bir diş fırçası ve bir diş macunudur.”
Konferansın sonunda, Kaymakam Türköz ve protokol üyeleri, öğrencilere özel bir firma tarafından gönderilen 300 adet diş fırçası ve macununu hediye etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!