featured
  1. Haberler
  2. YEREL
  3. Tosya’da aşure dağıtıldı

Tosya’da aşure dağıtıldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde,Tosya Müftülüğü, Tosya Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile hayırsever vatandaşların katkılarıyla aşure dağıtıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen aşure etkinliğine, Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Naci Küçükmorkoç, Tosya Müftüsü Mehmet Korkmaz, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından, Kuran-ı Kerim okundu. Programın açılış konuşmasını yapan Tosya Müftüsü Mehmet Korkmaz, Hicri senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. gününün Aşure Günü olarak kutlandığını, Muharrem Ayı’nın ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olduğunu belirterek,katılımcılara, emeği geçenlere ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz, ”İslam tarihinde dönüm noktası olaylara tanıklık eden Muharrem ayı, paylaşmanın, şükretmenin ve bereketin adı olan Aşure Günü’nün ilahi bereket ve feyzinin yanı sıra, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Muharrem ayı, zulme boyun eğmeyen, adaletin ve doğruluğun yanından ayrılmayan Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi hüznünü de barındırmaktadır” diye konuştu.
İnsan yaşamının ne kadar kıymetli olduğunu bu olayla daha iyi anlayıp anlatılması gerektiğini söyleyen Türköz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
”Bu olay tüm Müslümanların ortak acısıdır. Biz bu acılarda nasıl birleşebiliyorsak, sevinçte de birleşebilmeliyiz. Barışın insanlık yaşamında hüküm sürmesi ve yeni Kerbelaların yaşanmaması için birbirimizi daha iyi anlamalıyız. Bugün bütün insanlarımıza düşen önemli görevlerden biri, bu tür müessif olaylardan ibret almak, dersler çıkarmak, birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmaktır.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Esan Akü