Terör gazisi, ahşap oymacılığını memurluğa tercih etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özkan Beyer – Şırnak’a bağlı Silopi’de 1992’de mayına basarak sağ ayağını kaybeden terör gazisi Mehmet Sarıoğlu(41), devletin kendisine sunduğunu resmi dairede çalışma imkanını kabul etmeyerek, ahşap oymacılığı mesleğini…

Özkan Beyer – Şırnak’a bağlı Silopi’de 1992’de mayına basarak sağ ayağını kaybeden terör gazisi Mehmet Sarıoğlu(41), devletin kendisine sunduğunu resmi dairede çalışma imkanını kabul etmeyerek, ahşap oymacılığı mesleğini tercih etti.
Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait ahşap oymacılığı üzerine 1987 yılında çıraklık yapan Mehmet Sarıoğlu, 1992 yılında askerlik yapmak için gittiği Silopi’de, gece operasyonunda mayına basarak sağ ayağını kaybetti.
Ankara Gülhane Tıp Akademisi(GATA) Hastanesi’nde tedavi gören Sarıoğlu, 3 yıl boyunca meslekten uzak kaldıktan sonra, 1995 yılında severek yaptığı ahşap oymacılığı mesleğine geri döndü.
Sarıoğlu, devletin gazilere sunduğu memurluk hakkını tercih etmeyerek, ahşap oymacılık mesleğini 18 yıldır severek yapıyor. Sahibi olduğu 3 atölyedeki 7 çalışanıyla, Türkiye’nin birçok ilinde camilerde minber, mihrap ve vaaz kürsüsü üreten Sarıoğlu, ayrıca ahşap oymacılığında birçok sanat eseri üretiyor.

-Terör gazisi Mehmet Sarıoğlu-

Terör gazisi Sarıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayağını kaybettikten sonra devletin sunduğu olanakları kabul etmeyerek, severek yaptığı ahşap oymacılığı mesleğine döndüğünü söyledi.
Mesleği çekirdekten öğrendiğini ve çok sevdiği için de ayağını kaybetmesine rağmen devam etme kararı aldığını belirten Sarıoğlu, ”Devletimizin verdiği, resmi daire ve diğer seçeneklerden hiçbir şekilde faydalanmadım” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin birçok ilinde yaptığı ahşap eserlerin bulunduğunu söyleyen Sarıoğlu, ”Yaptığımız eserlere talep var. Kastamonu, Çanakkale, Van, İstanbul, Ankara, Alanya ve Konya gibi birçok yerde yaptığımız eserler var” dedi.
Camiye ilişkin çalışmaların uzun sürdüğü için bir işin en kısa 3 ayda bittiğini vurgulayan Sarıoğlu, bu nedenle de senede 1-2 iş yapabildiklerini kaydetti.
Sarıoğlu, cami işlerindeki en güzel şeyin manevi tarafı olduğunu belirterek, ”Camilerimiz açık kaldığı sürece, yapılacak bütün dualardan bizim de faydalanacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

-”İnsanoğlunun yapamayacağı hiçbir şey yok”-

Gazi ve engelli arkadaşlarına tavsiyelerde bulunan Sarıoğlu, ”İnsanoğlunun yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Eğer isterse her şeyi başarabilir. Bugün normal uzuvlarına sahip insanlardan daha elverişli hale geleceğine inanıyorum. Bunlardan birisi benim” ifadesini kullandı.
Meslektaşları arasında takdir edildiğini söyleyen Sarıoğlu, ”Ben, bunu başardıysam herkes başarabilir” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!