featured

Tarımsal üretim süreklilik kazanmalı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, yeterli ve uygun fiyatta gıda arzının sağlanması için, tarımsal üretimin sürekli olarak yapılmasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

Yaman, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 16 Ekim’i ”Dünya Gıda Günü” olarak kabul ettiğini hatırlatarak, 2012 yılının ”Kooperatifler Yılı” olarak ilan edildiğini belirtti.
FAO verilerine göre Türkiye’nin kayısı, kiraz, fındık, vişne ve incir üretiminde dünyada lider durumunda olduğunu, 30’dan fazla üründe ise dünyada ilk 5’te yer aldığını vurgulayan Yaman, şunları kaydetti:
”Yeterli ve uygun fiyatta gıda arzının sağlanması için, tarımsal üretimin sürekli olarak yapılması kaçınılmazdır. Uygulanan her politikanın, verilen desteklerin üretimi kısıtlayıcı yönde olmaması ve doğru yönlendirilmesi temel hedef olmalıdır. Küçük üreticinin korunması ve üretimden uzaklaştırılmaması bir diğer hedef olmalıdır. Üreticiden tüketiciye, tarladan sofraya, tüm aşamalarda gıda güvenliği ve güvencesinin sağlanması ile halkın ucuz ve sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi, bilinçli ve örgütlü bir çiftçi modeliyle mümkündür.
Dünyada her 7 kişiden birinin yetersiz beslendiği veya açlık çektiği günümüz de üretici örgütler ve kooperatifler, küçük üreticilerin ihtiyaç duyduğu bilgi, araç ve hizmetlere ulaşmalarını sağlayarak, gıda üretimine ve güvencesine önemli katkı sağlamaktadırlar.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!