Suyu kesilen köylü, ilçeden bidonlarla su taşıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnebolu’nun 600 nüfuslu Göçkün köyünde temmuz ayından bu yana yaşanan su sıkıntısı nedeniyle köylüler, ilçe merkezinden köye kamyonet kasasında bidonlarla su taşıyor.

Aylardır su sıkıntısı çeken köylüler, çareyi ilçe merkezine araçlarıyla gelen yakınlarına boş bidonlarını vererek su taşıtmakta buldu.
Göçkün köyü Muhtarı Aziz Küm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 köyü kapsayan su sorununun çözümü için 2005 yılında İl Özel İdare tarafından çalışma yapıldığını söyledi.
Küre’nin Kesepınar köyündeki su kaynağından Kuzluk, Kabalar ve Göçkün köylerine kadar 16 kilometre su tesisatı döşendiğini ifade eden Küm, ”Bu borulara başka bağlantılar yapılınca temmuz ayından beri köyümüzün suyu kesildi. Yaz boyunca köyümüzde büyük susuzluk çektik. Kış sezonunun girmesiyle su sıkıntımız biter sanmıştık. Yağmurlarla suyumuz birkaç gün aktı ama şimdi yine suyumuz yok. Katırlarla uzak yerlerden su taşımak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

-90 haneden 80’i susuz-

Sorunun çözümü için yaptıkları başvurunun ardından İl Özel İdaresi’nden gelen ekibin inceleme yaptığını ancak henüz bir sonuç alamadıklarını belirten Küm, şöyle devam etti:
”Köyümüzde 90 hane ve 600 nüfusumuz var. Yaklaşık 10 hanenin kendi suyu bulunuyor. Diğer 80 hanedeki köylülerimiz aylardır su sıkıntısı çekiyor. Yazın içme suyu bulmakta zorlandık. Su yetersiz olunca temizlik de olmuyor. Yıkanacak suyu bulamadık.”

-Kamyonetiyle köye su taşıyor-

Haftanın üç günü kamyonetiyle İnebolu’ya gelen İsmail Dilsiz de kendisine teslim edilen bidonlara su doldurarak köye su taşıdığını belirtti.
Dilsiz, ”Salı, cuma ve cumartesi günleri İnebolu’ya geliyorum. Köydeki komşular ve akrabalarım, bidonlarını teslim ediyor. Ben de bidonlara su doldurarak köye taşıyorum. Kimseden herhangi bir ücret almadan Allah rızası için bu işi yapıyorum” diye konuştu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!