featured

Soğuk hava çıracıların yüzünü güldürdü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava, Tosya’da çıra satıcılarının yüzünü güldürdü.

Soba tutuşturmak için kullanılan çıranın fiyatı, soğuk hava nedeniyle ikiye katlanırken, çıra satıcıları havaların soğumasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Çıra satıcısı Ahmet Çelebi(60), Tosya ve çevre ilçelerde 30 yıldır çıra satışından ailesinin geçimini sağladığını ifade etti.
Yaz aylarında temin ettiği çıranın kolay bir şekilde satışa sunulmadığını belirten Çelebi, şöyle konuştu:

”Yaz aylarında çeşitli bölgelerden temin ettiğimiz odunlardan çıralı olanlarını ayırıyoruz. Sonra bu odunları baltayla belirli bir büyüklüğe göre parçalıyoruz. Ama her çırayı satışa sunamıyoruz. Çıranın özü iyi olanlarını ancak müşteriler alıyor. Parçaladığımız çıraları demet haline getiriyoruz. Hava alan kapalı bir alanda çıraların tamamen kuruması için kış ayları gelinceye kadar bekletiyoruz”

Yazın tarım ve hayvanlılıkla kış aylarında ise çıra satarak 5 kişinin geçimini sağladığını dile getiren Çelebi, ”Rahmetli babam da Tosya ve yakın ilçelerde çıra satardı. Ben de ondan öğrendiğim şekilde kış aylarında çıra satışı yapıyorum. Havaların iyi gittiği zaman hiç kimse çıra almıyor. Bazen siftah bile yapamadan köyüme gittiğim oluyor. Ama vatandaşlar, kar yağdığı ve havalar soğumaya başladığı zaman köyümüze kadar gelerek çıra almak istiyorlar. Ben de satışlarımızın artması için, kar yağsın havalar soğusun diye devamlı Allah’a dua ediyorum. Yüce Allah’ım tarafından, dualarımın kabul olduğunu görmek beni ayrıca mutlu ediyor” diye konuştu.

Çelebi, çıranın geçen kış 2 lira, bu kış ise 4-5 lira arasında müşteri bulduğunu sözlerine ekledi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!