featured

Sarımsağın Düğünü Başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taşköprü Belediyesi’nin bu yıl 26’cısını gerçekleştirdiği Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali coşkuyla başladı.

Sarımsağın düğünü başladı

-Açılış

İlk olarak ilçeye adını veren tarihi köprünün önünde kesilen kurban ve yapılan duanın ardından festival kurdelesi kesildi. Program yöresel ürünlerin sergilendiği stantların gezilmesi ve kortej yürüyüşüyle devam etti.

Daha sonra kortej eşliğinde 3. Pompeiopolis Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan Taşköprü Cumhuriyet Meydanı’nda ki programın açılış konuşmasını ise Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan yaptı. Arslan, bu yıl Taşköprülüler olarak aynı anda birden fazla coşkuyu bir arada yaşadıklarını söyleyerek, 29 Ağustos tarihinde Ulu Önder Atatürk’ün Taşköprü’ye gelişinin 87. yıl dönümünü kutladıklarını, bugün ise 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90. yıl dönümünü ve Taşköprü’nün bayramı olan Sarımsak Festivali ile taçlandırdıklarını kaydetti.

Arslan ayrıca “Festivaller; birlik ve beraberliğin simgesi, gurbetteki ile sıladakinin kaynaşma vesilesidir. Yöre kültürü ve kendine özgü güzelliklerin tanıtılmasındaki en büyük araçtır. Taşköprü ilçemiz tarihi, kültürü, doğası ve yaşanılırlık düzeyinin yüksekliği ile gerek bölge, gerekse ülke genelinde önemli bir konumdadır. İlçemizin bu konuma gelmesinde ise festivalimizin büyük payı vardır” dedi. Festivalde ayrıca Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AK Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ve Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş’ta birer konuşma yaptılar.

-4 ülkeden yabancı ekip-

Festivalin açılış programında Almanya, Venezuela, Slovakya, KKTC Halk dansları ekibi, TRT Gençlik Halk Oyunları Topluluğu ve Taşköprü Halk Oyunu ekibi de gösterileriyle beğeni aldı.

Bugün başlayan 26. Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali, çeşitli yarışmalar, Murat Boz, Funda Arar, Orhan Hakalmaz, Mustafa Cihat, Arzu Akça ve Ilgaz gibi sevilen sanatçılar açık hava konserinin ardından ve pazar günü yapılacak geleneksel at yarışlarının ardından sona erecek.

-Protokol-

Festivalin açılışına; Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Eski Devlet Bakanı MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Kastamonu AK Parti Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, AK Parti İstanbul Milletvekili Haldun Ertürk, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, 23. dönem Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, 22 dönem Milletvekili Mehmet Yıldırım ve Musa Sıvacıoğlu, Emekli Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, İşçi Emeklileri Genel Başkanı Kazım Ergün, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, İstanbul Kasder Genel Başkanı Latif Çilingiroğlu ve daire amirleri sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Programın sonunda davetlilere Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan tarafından plaket takdim edildi.

Mehmet Tuğcu Gazete İstamonu / Taşköprü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!