Prof. Summerer’den muhtarlara tarihi eser konferansı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı ve Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer, muhtarlara tarihi eser konferansı verdi.

Taşköprü Kaymakamlığı tarafından düzenlenen ”Tarihi Eserlerin Korunması” konferansına, ilçe merkezi ve köylerindeki muhtarlar katıldı.
Mustafa Sıtkı Erkek Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Pompeiopolis Antik Kenti Kazı Başkanı ve Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer katıldı.
Taşköprü’nün arkeoloji yönünden zengin olduğunu kaydeden Summerer, özellikle kaçak kazıların arkeolojiye ve tarihi eserlere verdiği zararları anlattı.
Taşköprü’nün tarihi açıdan köklü bir geçmişi bulunduğunu ve birçok köyünde arkeolojik değeri bulunan parçaların yer aldığını, zaman zaman kendisinin de gezilerin de rastladığına işaret eden Summerer, köy muhtarlarının bu konuya duyarlılık göstermesini istedi.
Tarihi eserlerin ilçe merkezinde kurulacak müzede sergilenmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Summerer, bilimsel kazıların bile titizlikle yapılmadığı takdirde esere zarar vereceğini kaydetti.
Konferansa Taşköprü Kaymakamı Ali Yılmaz, Taşköprü Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu ile mahalle ve köy muhtarları katıldı.
Geçtiğimiz hafta ise Prof. Summerer, konferansla, emniyet, jandarma ve orman işletmesi mensuplarını aynı konuda bilgilendirmişti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İstamonu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!